Spector: Pelien historiaa vaalittava

Pelaajat kulttuurin portinvartijoina
Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2012-02-24

Warren Spector on todennut Gaman haastattelussa, että vielä kohtuullisen nuoren pelialan pitäisi vaalia historiaansa, tai monet sen varhaisista aarteista voivat joutua hukkaan kuten television ja elokuvien tapauksessa pääsi käymään.

Spector katsoo, että pelit tulivat kuvaan aikana jolloin uusille ideoilla oltiin aiempaa avoimempia, ja koska niiden parissa on vasta vierähtänyt nelisenkymmentä vuotta, on meillä hyvä tilaisuus oppia elokuva- ja televisioalaa kohdanneista menetyksistä, jotka aiheutuivat paljolti siitä ettei uusia median muotoja pidetty aikanaan arvossaan.

Suurin ongelma on tietenkin raha. Spector haluaisi kehittäjien säästävän pelinkehitykseen ja markkinointiin liittyviä materiaalejaan, mutta niille on vain niin paljon säilyttäjiä ja säilytystilaa. Talous on alamäessä ja tarvitaan lisää rahallista tukea jotteivät menneisyyden aarteet joudu hukkaan.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin