Legendaarinen John Romero on twiitannut ettei hän todellakaan ole lopettanut räiskintäpelien tekemistä, ja että hänellä on suunnitelmia. Romero tunnetaan upean hiuskuontalonsa lisäksi peleistä kuten iD Softwaren Wolfenstein 3D, Doom ja Quake.
Näiden jälkeen hän toimi Ion Storm -studion kanssaperustajana, ja julkaisi lopulta sangen kylmää kyytiä saaneen Daikatanan jonka nimestä muodostui synonyymi rankasti myöhässä olevalle ja epäonnistuneelle projektille (ainakin siihen asti että Duke Nukem Forever omi tämän paikan itselleen).
Romero on tämän jälkeen toiminut mm. Midwaylla ja Gazillionilla, ja on sittemmin perustanut sosiaalipeleihin erikoistuvan Loot Dropin. Näillä näkymin tulemme kuitenkin vielä näkemään Romero-räiskintäpelin, eikä se tule olemaan Daikatanan jatko-osa.