Razer on ostanut Interhaptics-kehitysalustan

Yritys auttaa laajentamaan Razerin haptista tuotevalikoimaa.
Kirjoittaja: Toni Turunen
Julkaistu 2022-07-05

Razer on virallisesti hankkinut haptiikan kehitysalustan, Interhapticsin. Yrityksen avulla laajennetaan ja kasvatetaan Razerin haptista HyperSense-tuotelinjaa. Lehdistötiedotteessa ilmoitettiin, että Razer osti 100 prosenttia Interhapticsista ja yritys rakentaa haptiikkaekosysteemejä yhdessä pelistudioiden kanssa useilla alustoilla.

"Me Razerilla tiedämme, kuinka tärkeää on luoda luokkansa parhaita tuotteita ainutlaatuisen ja henkilökohtaisen pelikokemuksen saavuttamiseksi, koska olemme itsekin pelaajia", sanoi Alvin Cheung, Razerin laitteistoliiketoimintayksikön johtaja. "Interhaptics tuo mukanaan johtavaa haptiikan osaamista ja heidän kehitysalustaansa hyödynnetään HyperSense-ekosysteemin laajentamiseen."

Yritysostoa ajatellen Interhapticsin perustaja ja toimitusjohtaja Eric Vezzoli liittyy Razeriin sen uudeksi haptiikan apulaisjohtajaksi tulevaisuudessa. Vastaavasti Interhaptics pysyy itsenäisenä yrityksenä huolimatta siitä, että se integroidaan Razerin laajempaan ekosysteemiin.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin