Peakin toinen kehittäjä vahvistaa, että se on nyt "friendslop-studio"
Aggro Crab Games on siirtynyt hahmotoiminnasta puhtaaseen friendslopiin.
Osa friendslopista ei ole loistavaa, mutta jos on peli, joka osoittaa, mihin korkeuksiin hauskat, halvat co-op-kokemukset voivat yltää, se on Peak. Landfall Games ja Aggro Crab Games ovat myyneet miljoonia ja taas miljoonia kappaleita Peak-peliä, ja pelin menestys on ollut niin valtava, että se on saanut jälkimmäisen studion keskittymään pelkästään friendslopiin.
PC Gamerin kanssa puhunut Aggro Crabin studiopäällikkö Nick Kaman kertoi , että Peak tuntui aluksi enemmänkin kehittäjän harjoitteluharjoitukselta. "Pidän [Peak] nyt hyvin paljon meidän juttunamme, kun taas ennen se ei ollut meidän juttumme ollenkaan. Luulimme olevamme hahmotoimintastudio", Kaman sanoi.
Aiemmin Aggro Crab toimitti paljon rakastetun Souls-tyyppisen Another Crab's Treasure -pelin. Tulevaisuutta kohti katsottaessa näyttää kuitenkin siltä, että friendslop pysyy tiukasti ruokalistalla. "On niin paljon, mitä ei ole vielä tutkittu, ja on niin paljon mielenkiintoisia asioita, joita voi tehdä sosiaalisten pelien yhteydessä" Kamanin mukaan. Juuri nyt hänen tiiminsä työstää Crashout Crew'ta, uutta friendslop-kokemusta, joka on työntynyt vielä pidemmälle pelkän co-op-kaaoksen maailmaan kuin Peak.
Kaikille, jotka haluavat lisää hahmotoimintaa Aggro Crabilta, Kamanilla on anteeksipyyntö: "Jos ihmiset kaipaavat Another Crab's Treasurea ja kysyvät: 'Miksi te olette nyt friendslop-studio?' Olen pahoillani, ymmärrän, että haluatte sitä puolta meistä. Mutta juuri nyt meille tämä on vain jännittävämpää" hän sanoi.






