PlayStation 5 on Sonyn kaikkien aikojen tuottoisin konsoli
Se on tuottanut enemmän rahaa kuin yksikään sen PlayStation-edeltäjistä, vaikka sitä ei ole myyty yhtä paljon.
PlayStation 5 on tuottanut Sonylle enemmän rahaa kuin yksikään konsolin edeltäjistä. Vaikka Sonyn uusin laitteisto ei ole myynyt yhtä paljon kappaleita kuin legendaarinen PlayStation 2 tai äärimmäisen suosittu PlayStation 4, se on jättänyt ne kaikki varjoonsa.
Näin sanoo Hideaki Nishino, joka paljasti Tokyo Game Show'ssa ( The Gamerin mukaan) tilastot siitä, kuinka paljon rahaa kukin PlayStation-sukupolvi on tuottanut. Alkuperäinen PlayStation tuotti Sonylle 24 miljardia dollaria, PS2 44 miljardia dollaria, PS3 71 miljardia dollaria, PlayStation 4 107 miljardia dollaria ja PlayStation 5 136 miljardia dollaria. On syytä huomata, että keskimääräinen valuuttakurssi on laskettu osaksi yhtälöä, josta nämä luvut muodostuvat.
Nämä luvut sisältävät ennusteet kuluvalle tilikaudelle, joka ei ehkä mene täysin suunnitelmien mukaan, mutta luvut osoittavat, että ehkä konsolimyynti ei ole nykyään kaikki kaikessa. Sony tienaa paljon rahaa tilauksilla, ja se panostaa entistä enemmän siihen, että PS Plus olisi kuluttajille edullisempi, hieman Game Passin tapaan.
