Playtonic kokoaa tasohyppely-ikoninsa yhteen arcade-kilpa-autoilua varten, Super Yooka-Laylee Kartiin
Diddy Kong Racingin tehnyt tiimi palaa karting-kisoihin.
On hienoa aikaa olla kart-autoilun ystävä, sillä pelkästään viime vuonna saimme sekä Mario Kart Worldin että Sonic Racingin: Crossworlds, Kirby Air Riders ja jopa uusi Garfield-kartturi. Nyt kehittäjä Playtonic on päättänyt, että on aika tutkia myös tätä kategoriaa, ja hyödyntää tätä ja monia muita olemassa olevia kart-racereita, kuten Disney Speedstormia.
Playtonicin viimeaikaiset ponnistelut ovat keskittyneet Yooka-Layleen kaltaisiin tasohyppelyhitteihin, ja juuri nämä tasohyppely-ikonit ja karting-kilpailut yhdistyvät tässä tulevassa projektissa, jonka kehitystiimi, johon kuuluu entisiä Diddy Kong Racingin aikaisia Rare-veteraaneja, on tehnyt.
Kyseistä peliä kutsutaan nimellä Super Yooka-Laylee Kart, ja siinä nimikkokaksikko kokoontuu yhteen muiden "fanien suosikkikavereiden ja -vihollisten" kanssa kilpailemaan kilpailuissa sekä paikallisesti että verkossa.
Pelin kerrotaan tarjoavan "ratoja vanhoissa ja uusissa eloisissa maailmoissa" ja että mukana on "syvällinen tarinakampanja" sekä tapoja pelata ystäviä ja muita verkkovastustajia vastaan mukautetuissa kilpailuissa, verkkokilpailuissa ja jopa kahdeksan pelaajan jaetun ruudun moninpelissä.
Playtonic väittää, että peli on "suunniteltu mestaruuden, uudelleenpelattavuuden ja pelaajan ilmaisun ympärille" ja että projekti rakentuu klassisen karting-kilpa-ajon pohjalle "nykyaikaisella syvyydellä, kehittyneillä liikkumisjärjestelmillä, strategisella riski ja palkinto -pelattavuudella ja laajalla moninpelin räätälöinnillä". Playtonic kutsuu projektia "karting evolved".
Kaiken tämän lupauksen myötä voit katsoa Super Yooka-Laylee Kartin julkistustrailerin alta, sekä muutaman kuvan, ja peli on tulossa PC:lle ja "muille alustoille" tulevaisuudessa, eikä päivämääriä ole vielä jaettu.





