Suomi
Gamereactor
uutiset
Prince of Persia: The Lost Crown

Prince of Persia täyttää 35 vuotta, ja äänessä ovat niin Jordan Mechner kuin Ubisoft

Katsaus kulissien taakse.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Prince of Persia täytti torstaina 3. lokakuuta 35 vuotta. Vuonna 1989 julkaistiin Prince of Persia Apple II -tietokoneelle, ja kyseessä oli omana aikanaan hyvin elokuvallinen kokemus.

Luoja Jordan Mechner on edelleen mukana kuvioissa, joskin hän on vaihtanut uran pelisuunnittelijasta sarjakuvaromaanien tekijäksi ja taiteilijaksi. Uusimmassa sarjakuvaromaanissa hän on käsikirjoittajan lisäksi myös taiteilija itse. Kirjassa pelien kehittäminen on isossa roolissa.

Kirja julkaistiin ranskaksi vuonna 2023, ja tänä vuonna ulos tulevan englanniksi tehdyn käännöksen voi nähdä täällä.

Vuonna 2001 Ubisoft osti pelisarjan oikeudet, ja tuloksena oli Prince of Persia: The Sands of Time, jonka tekemisessä Mechner oli mukana. Toistaiseksi viimeisen tämän mallin pelinsä sarja sai vuonna 2010.

Prince of Persia: The Lost Crown julkaistiin tammikuussa 2024, ja kyseessä on taas kaksiulotteinen toimintapeli.

Ubisoft onkin julkaissut mittavan artikkelin pelisarjan historiaan.

Prince of Persia: The Lost Crown

Aiheeseen liittyviä tekstejä



Ladataan seuraavaa sisältöä