Putin kutsuu eurooppalaisia johtajia "pikku sioiksi" ja lupaa, että Venäjä saavuttaa Ukrainan sodan tavoitteensa tarvittaessa voimakeinoin
Vladimir Putin kiihdytti juuri keskiviikkona retoriikkaansa Eurooppaa vastaan.
Vladimir Putin kiihdytti juuri keskiviikkona retoriikkaansa Eurooppaa vastaan kutsumalla sen johtajia "pikkupossuiksi" ja vakuuttamalla, että Venäjä saavuttaa alueelliset tavoitteensa Ukrainassa joko diplomatian keinoin tai taistelukentällä.
Venäjän presidentti sanoi Venäjän puolustusministeriön laajennetussa kokouksessa puhuessaan, että Moskovan "erityiseksi sotilasoperaatioksi" kutsuman operaation tavoitteet täytettäisiin "ehdoitta". "Jos he eivät halua asiallista keskustelua", Putin sanoi, "Venäjä vapauttaa historialliset maansa taistelukentällä".
Putin syytti Yhdysvaltain edellistä hallintoa siitä, että se on tahallaan ajanut tilannetta kohti sotaa, ja väitti Washingtonin uskovan, että Venäjä voitaisiin nopeasti heikentää tai jopa tuhota. Hän sanoi Euroopan johtajien seuranneen innokkaasti Yhdysvaltojen esimerkkiä toivoen hyötyvänsä Venäjän romahduksesta.
90 prosenttia vaikeimmista kysymyksistä ratkaistu?
Hänen huomautuksensa tulivat siitä huolimatta, että Yhdysvaltojen virkamiehet ehdottivat, että Berliinissä Ukrainan kanssa käydyissä neuvotteluissa oli ratkaistu lähes 90 prosenttia vaikeimmista kysymyksistä, vaikka suuria esteitä on edelleen jäljellä.
Putin on edelleen vaatinut, että Ukraina luovuttaa jäljellä olevat alueet itäisessä Donbasissa, hyväksyy asevoimiensa rajoitukset, estää länsimaisten joukkojen pääsyn alueelleen ja lopettaa länsimaiden sotilaallisen tuen, mutta Kiova on torjunut nämä ehdot jyrkästi.
Venäjän johtaja kiisti myös aikomuksen hyökätä Naton alueelle ja syytti sen sijaan liittoumaa valmistautumisesta mahdolliseen sotilaalliseen yhteenottoon Venäjän kanssa vuoteen 2030 mennessä.
