Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
lifestyle

Rockstarin perustaja Dan Houser luo uuden romaanin tekoälystä

Grand Theft Auton ja Red Dead Redemptionin kirjoittaja/luoja on julkaissut esikoisromaaninsa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Jätettyään Rockstarin peliveteraani Dan Houser päätti, että hän haluaa tulevaisuudessa tehdä muutakin kuin pelejä. Hänen uusi studionsa Absurd Ventures tekee edelleen pelejä, mutta suunnitelmissa on myös sarjakuvia, graafisia romaaneja ja Houserin esikoisromaani A Better Paradise.

A Better Paradise alkoi äänidraamana, mutta nyt siitä on tehty kirja. Se seuraa maailmaa, jossa tekoäly lähitulevaisuudessa ryöstää itsensä, mikä johtaa dystooppiseen yhteiskuntaan. Houser kuvailee tekoälyn olevan "ääretön tieto ja nolla viisautta".

"Miltä tuntuisi uskomattoman varhaiskypsä lapsi, joka muistaa kaiken, mitä hän on koskaan ajatellut - koska tietokoneet eivät unohda asioita -, kun hän alkaa puhua?" hän kertoo BBC:lle.

Tekoälyn kukoistuksen jatkuessa myös huoli tämän uuden teknologian rajoittamattomasta käytöstä kasvaa. Houser ei halunnut leikkiä ihmisten peloilla kirjaa aloittaessaan, vaan sanoi aloittaneensa kirjoittamisen vuosi ennen kuin ChatGPT päästettiin valloilleen vuonna 2022. Silti nyt lienee helppo löytää peili reaalimaailmaamme A Better Paradisia lukiessa.

Tämä on mainos:
Rockstarin perustaja Dan Houser luo uuden romaanin tekoälystä


Ladataan seuraavaa sisältöä