Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset
Grand Theft Auto IV

Rockstarin perustaja paljastaa, mistä Grand Theft Auto -hahmosta hän pitää eniten

Grand Theft Auto V:n Franklin ja Trevor ei päässyt edes hänen top-3:eensa, ja voittaja saattaa yllättää sinut.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Yksi tärkeimmistä ihmisistä nykyaikaisten Grand Theft Auto -pelien takana on Dan Houser, joka on kirjoittanut käytännössä kaikki sarjan pelit (sekä molemmat Red Dead Redemption -pelit) ja ollut myös tuottajana yli puolessa niistä. Laajennukset mukaan lukien.

Mutta vuonna 2020 hän jätti Rockstarin kokeillakseen onneaan omillaan. Nyt hän esiintyy Lex Clips -podcastissa, jossa hän paljastaa, mitkä hahmot ovat hänen mielestään sarjan parhaita. Vaikka Rockstaria on ylistetty lukemattomia kertoja sen ilmiömäisen hienoista hahmokuvauksista, on yksi, joka saa hänen sydämensä sykkimään hieman nopeammin. Tässä ovat ne kolme, joista hän pitää eniten:


  1. Niko Bellic - Grand Theft Auto IV

  2. Carl "CJ" Johnson - Grand Theft Auto: San Andreas

  3. Michael De Santa - Grand Theft Auto V

Jos luoja itse saa valita, Niko on sarjan vahvin hahmo, eikä voi olla sanomatta, että on helppo ymmärtää miksi, kun ottaa huomioon, miten erilainen, kliseetön ja hyvin kirjoitettu hän oli.

Oletko samaa mieltä Houserin kanssa, vai onko joku muu, josta pidät enemmän?

Grand Theft Auto IV

Aiheeseen liittyviä tekstejä

Grand Theft Auto IVScore

Grand Theft Auto IV

ARVIO. Kirjoittaja Kimmo Pukkila

GTA IV:n tulo pc:lle on ottanut aikansa. Käännös on konsoliversioille uskollinen, mutta myös yllättävän raskas.

Grand Theft Auto IVScore

Grand Theft Auto IV

ARVIO. Kirjoittaja Petter Hegevall

Grand Theft Auto -sarjan neljäs osa on tämän vuoden toistaiseksi paras peli. Eikä vain paras, vaan kirkkaasti paras.



Ladataan seuraavaa sisältöä