Saksa ja Argentiina voittivat miesten ja naisten FIH-jääkiekkomestaruuskilpailut 2026
Saksa voitti Espanjan ja Argentiina yllätti suosikin Alankomaat.
Saksa kruunattiin jälleen maailmanmestariksi miesten FIH-jääkiekkomaailmanmestaruuskilpailuissa 2026, toistaen menestyksensä vuodelta 2023 ja saavuttaen Pakistanin rinnalle eniten mestaruuksia, neljä (vaikka Pakistan ei ole voittanut kilpailua vuoden 1994 jälkeen). Vuoden 2026 kisat järjestettiin Belgiassa ja Alankomaissa, ja Saksa voitti Espanjan 1–0.
Finaali, joka pelattiin Wavressa, Belgian eteläosassa sijaitsevassa Vallonian alueella, houkutteli paikalle noin 10 000 katsojaa, joista suurin osa oli saksalaisia. Vaikka Espanja oli aiemmin turnauksessa onnistunut voittamaan Saksan sekä kukistamaan välierässä isäntämaan ja hallitsevan olympiavoittajan Alankomaat (4–3), Michel Struthoffin ainoa maali kolmannella neljänneksellä lopetti Espanjan toiveet sen kolmannessa jääkiekon maailmanmestaruuskilpailujen finaalissa.
Samaan aikaan pelattiin myös naisten FIH-jääkiekko-MM-kisat, ja päivää aiemmin pelatussa finaalissa Argentiina kruunattiin mestariksi voittamalla isäntämaa Alankomaat rangaistuslaukauskilpailussa, kun ottelu oli päättynyt 1–1. Argentiina on kilpailun toiseksi menestynein joukkue, sillä se on voittanut mestaruuden vuosina 2002, 2010 ja 2026, mutta Alankomaat on naisten jääkiekon kuningatar, jolla on yhdeksän titteliä, mukaan lukien kolme viimeistä peräkkäistä (2014, 2018, 2022).
