Se on virallista: Disneyllä on uusi toimitusjohtaja
Josh D'Amaro ottaa ohjat ensi kuusta alkaen.
Hiirelle on saatu uusi johtaja, minkä Disney itse on virallisesti vahvistanut. Noin kahden vuosikymmenen kumulatiivisen palveluksen jälkeen Disneyn toimitusjohtaja Bob Iger astuu jälleen kerran pois pöydän päältä ja antaa Josh D'Amaron ottaa paikkansa.
Varietyn mukaan D'Amaro johtaa tällä hetkellä Disneyn teemapuistojen ja kuluttajatuotteiden osastoa, jota kutsutaan myös nimellä Disney Experiences. Hän on ollut yhtiössä vuodesta 1998, ja 10 hallituksen jäsentä hyväksyi hänet yksimielisesti maanantai-iltapäivän kokouksessa. Hänen nimityksensä toimitusjohtajaksi astuu voimaan 18. maaliskuuta pidettävästä Disneyn vuosikokouksesta alkaen. Iger pysyy Disneyn hallituksen jäsenenä ja neuvonantajana, kunnes hän jää virallisesti eläkkeelle myöhemmin tänä vuonna.
"Josh D'Amaro on poikkeuksellinen johtaja ja oikea henkilö seuraavaksi toimitusjohtajaksi", Iger sanoi lausunnossaan. "Hän ymmärtää vaistomaisesti Disneyn brändin ja ymmärtää syvällisesti, mikä on yleisömme mieleen, ja hänellä on myös tarkkuutta ja huomiota yksityiskohtiin, joita tarvitaan kunnianhimoisimpien hankkeidemme toteuttamisessa. Hänen kykynsä yhdistää luovuus ja operatiivinen huippuosaaminen on esimerkillinen, ja olen innoissani Joshin ja yhtiön puolesta."</em>
Toinen ehdokas toimitusjohtajan tehtävään, Dana Walden, on saanut presidentin ja luovan johtajan paikan. Walden raportoi suoraan D'Amarolle.

