Suomi
Gamereactor
laitearviot

Sennheiser Accentum Open

Saksalainen kuulokejätti on palannut vaikuttavalla budjettikuulokkeella, joka toimii kautta linjan.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto

Apple todella osui naulan kantaan AirPodsilla, kun ne otettiin ensimmäisen kerran käyttöön vuoden 2016 lopussa. Avoin, heittomerkin muotoinen muotoilu, josta puuttui korvakäytävään työnnettävä kumikärki, mahdollisti täysin erilaisen istuvuuden/ergonomian kuin 99,9 % kaikkien kilpailijoiden malleista. Tämä "avoin" in-ear-muotoilu sai alkunsa vuonna 2001 iPod-nappikuulokkeista, jotka aloittivat trendin, joka on jatkunut siitä lähtien.

HQ

Henkilökohtaisesti pidän aina parempana klassisia in-ear-kuulokkeita, jotka ovat kiinni ja joissa on kumikärjet työnnettynä korvakäytävään. Ne kuulostavat kokemukseni mukaan paremmilta, korvani pitävät suunnittelusta, ja arvostan aina passiivista melunvaimennusta, joka tulee periaatteessa korvakäytävien tukkimisesta. Tiedän kuitenkin, että monet ihmiset ajattelevat päinvastoin. Monet ihmiset, joiden kanssa olen puhunut in-ear-kuulokkeista vuosien varrella, pitävät parempana avointa muotoilua, koska he eivät halua kuulokkeita kytkettävän korvakäytäväänsä eri syistä, ja juuri näitä potentiaalisia ostajia varten Sennheiser on nyt hypännyt "avoimeen" kelkkaan.

Sennheiser Accentum Open
Kuuden tunnin akunkesto yhdellä latauksella on hieman niukka, mutta samalla ehkä täysin hyväksyttävä, kun otetaan huomioon, että puhumme loppujen lopuksi edullisista kuulokkeista.

Sennheiser Accentum Open on, kuten nimestä voi päätellä, Accentum tuote, mikä tarkoittaa, että se kuuluu saksalaisen kuulokejätin budjettiluokkaan. Näitä kuulokkeita myydään kaupoissa noin 130 dollarilla, ja tämän testin alussa niiden kohtuuhintaisuudesta ei ole epäilystäkään. Nämä kuulokkeet ovat erinomaisia. Jatkuvasti erinomainen, eikä vähiten suhteessa saman hintasegmentin kilpailijoihin.

Accentum Open sisältää (vaatimattomasta hinnastaan huolimatta) dynaamisia elementtejä, joiden koko on täydet 11 millimetriä, mikä antaa äänelle avoimuutta ja avaruutta, jonka kanssa harvat 6 mm:n elementit pystyvät kilpailemaan. Pidän siitä, miten basso todella tulee läpi, pidän äänen tilavuudesta ja pidän siitä, että ne eivät koskaan tunnu jännittyneiltä, riippumatta siitä, mihin käytän niitä. Soitanpa sitten Touch & Go Intervals:llä, vaihdan Audioslave:een tai Esbjörn Svensson Trio:hen, Accentum Open onnistuu aina välittämään lämpimän, iloisen ja kiehtovan äänen, jota on vaikea löytää muualta samaan hintaan. Nero-TX Sound by Sweden:stä voi varmasti kilpailla JBL Live Pro 2 TWS:n kanssa, mutta sen lisäksi tässä segmentissä on vain vähän järkeviä vaihtoehtoja tai "kilpailijoita".

Tämä on mainos:
Sennheiser Accentum Open
Applen Airpods-muotoilu on nyt ikoninen, ja käytännössä kaikki valmistajat ovat kopioineet sen.

Akun keston suhteen se kestää kuusi tuntia yhdellä latauksella, ja mukana tulevassa säilytyslaukussa on 28 tuntia virtaa, joka muuten on taitavasti suunniteltu ja vie hyvin vähän tilaa. Se voisi ehdottomasti tehdä korkeamman IP-luokituksen, sillä IPX4 (roiskeenkestävä) tarkoittaa, että niitä ei voi huuhdella pois harjoituksen jälkeen, mutta muuten täältä on vaikea löytää mitään valittamista. Sennheiser Accentum Open on todella hieno vempain, ja vaikka pidän enemmän suljetusta mallista, sitä on vaikea lyödä.

08 Gamereactor Suomi
8 / 10
overall score
is our network score. What's yours? The network score is the average of every country's score

Täydentävä mielipide

Aiheeseen liittyviä tekstejä



Ladataan seuraavaa sisältöä