
Juuri kun Griffinin perhe on kaula syvällä vedessä ja hukkumaisillaan, Peter päättää jakaa massiivisen kiistanalaisen tiedon. "En välittänyt Kummisedästä", hän sanoo pakottaen kaikki unohtamaan välittömästi hengenvaarallisen tilanteensa ja alkamaan sättiä häntä elokuvamaustaan.
Peter esittää kunnollisen argumentin, mutta emme usko, että hän todella voittaa ketään tällä kylmällä otolla. Seth MacFarlane, Peterin ääni ja Family Guy luoja, paljasti, että kohtaus ei saanut inspiraationsa jostakusta, joka ei pidä Kummisetä, vaan toisesta klassisesta elokuvasta.
"'Se vaatii itseään' oli kritiikki, jota yliopistoni elokuvahistorian professori käytti selittämään, miksi hän ei pitänyt The Sound of Musicia loistavana elokuvana." MacFarlane kirjoitti. "Ensiluokkainen opettaja, mutta en koskaan oikein seurannut sitä."
Tietenkin meillä kaikilla on makumme, mutta on joitain elokuvia, joita et oikeastaan kritisoi, vaikka et uskoisikaan niiden olevan niin hyviä. Mikä on kuumin näkemyksesi klassikkoelokuvasta?