Ceutassa vuonna 2014 tapahtuneesta tappavasta rajavälikohtauksesta, jossa ainakin 14 ihmistä menetti henkensä yrittäessään päästä Espanjaan, selviytynyt on ottanut kantaa jättämällä valituksen YK:n kidutuksen vastaiselle komitealle.
6. helmikuuta 2014 noin 200 pakolaista yritti päästä Espanjan Pohjois-Afrikan erillisalueelle kiipeämällä aitoja tai uimalla, mutta Espanjan kansalliskaarti vastasi mellakantorjuntavälineillä, mukaan lukien kumiluodit ja savukanisterit.
Operaatio aiheutti paniikkia vedessä olevien ihmisten keskuudessa, mikä johti 14 traagiseen kuolemaan ja monien muiden loukkaantumiseen. Yksi eloonjääneistä, Brice O, loukkaantui, kun kumiluoti osui hänen silmäänsä yrittäessään päästä rannalle.
Tapauksen vakavuudesta huolimatta Espanja ei ole tutkinut kansalliskaartin toimia. Nyt Brice O, joka muutti Kanadaan pakolaisena, vaatii vastuullisuutta ja oikeudenmukaisuutta ja korostaa tällaisten laitteiden käytön vaaroja tällaisissa tilanteissa.
Ihmisoikeusjärjestöt ja eloonjääneet vaativat edelleen perusteellista tutkimusta voimankäytöstä rajalla. Ihmisoikeuksien puolustajien mukaan Espanjan kieltäytyminen tutkimasta kunnolla näitä tappavia operaatioita on mahdollistanut loukkausten jatkumisen vuosia.
Rajatilanteiden monimutkaisuutta ei tietenkään voida sivuuttaa, joten jää nähtäväksi, miten tilanne kehittyy, ja tutkijoiden vastuulla on nyt tutkia tapahtumat huolellisesti ja päättää, mihin toimiin olisi ryhdyttävä.