Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Skandaali Turkissa, kun jalkapalloliitto paljastaa, että lähes kolmannes ammattituomareista lyö vetoa

Turkin jalkapalloliitto haluaa "puhdistaa jalkapallomme kaikesta korruption varjosta".

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Turkissa valtava skandaali jalkapallotuomareista. Maanantaina Turkin jalkapalloliitto tuomitsi lehdistötilaisuudessa, että lähes kahdella kolmasosalla maan virallisista erotuomareista, jotka toimivat ammattilaisliigoissa, on vedonlyöntitili, ja 152 (TFF:n tunnustamasta 571 virallisesta erotuomarista) lyö aktiivisesti vetoa.

Tämä on luonnollisesti vastoin TFF:n kurinpitosääntöjä, joiden 57 artiklassa sanotaan, että "erotuomarit voivat joutua pelikieltoon tai pelikieltoon kolmesta kuukaudesta yhteen vuoteen". Joidenkin erotuomareiden on DailySabahin mukaan kerrottu lyöneen vetoja kymmenien tuhansien eurojen edestä.

TFF:n puheenjohtaja Ibrahim Hacıosmanoğlu sanoi, että "571 erotuomarista 371:llä on vedonlyöntitili, ja 152 pelaa aktiivisesti uhkapelejä. Olemme päättäneet puhdistaa jalkapallomme kaikesta korruption varjosta. Poikkeuksia ei tule olemaan." Seitsemän näistä erotuomareista työskentelee Süper Ligissä, Turkin ykkösdivisioonassa, jossa pelaavat Galatasarayn, Tranbzonsporin ja Fenerbahçen kaltaiset seurat. Nimiä ei annettu.

Tämä tapahtuu sen jälkeen, kun yleisö ja seurat ovat vuosien ajan suhtautuneet epäluuloisesti turkkilaisiin erotuomareihin, ja EFE raportoi, että Turkissa on yleistä, että seurat tekevät valituksia erotuomareista. Viime helmikuussa TFF nimesi hollantilaisen toimitsijan, Slavko Vincicin, Galatasarayn ja Fenerbahçen välisessä kiihkeässä ottelussa. José Mourinho, joka tuolloin johti Fenerbahçea, puhui turkiksi puolueellisista erotuomareista, mikä aiheutti hänelle ongelmia TFF:n kanssa, ja hänelle määrättiin rahallinen sakko.

Skandaali Turkissa, kun jalkapalloliitto paljastaa, että lähes kolmannes ammattituomareista lyö vetoa
Review News / Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

Urheilujalkapallo


Ladataan seuraavaa sisältöä