Rap-legenda Snoop Doggin kommentit ovat lähteneet leviämään koskien kokemusta, jonka hän sai lastenlastensa kanssa elokuvissa. Tarkemmin sanottuna Snoop Dogg viittaa siihen, ettei pystynyt vastaamaan kysymyksiin sen jälkeen, kun hänen nuoret sukulaisensa näkivät samaa sukupuolta olevan pariskunnan Disney-Pixarin elokuvassa.
"He laittavat sen kaikkialle", Snoop sanoi It's Giving -podcastissa. "He sanovat: 'Hän sai lapsen - toisen naisen kanssa'. Pojanpoikani kysyi kesken elokuvan: 'Papa Snoop? Miten hän sai lapsen naisen kanssa? Hän on nainen!'"
"Minua pelottaa mennä elokuviin. Heitätte minut keskelle möyhyä, johon minulla ei ole vastausta... Se sai minut sekaisin. Mä mietin: 'Mikä osa elokuvasta tämä oli?' Nämä ovat lapsia. Pitääkö meidän näyttää se tässä iässä? He kyselevät kysymyksiä. Minulla ei ole vastausta."
Snoop viittasi Lightyeariin, Pixarin Toy Story -spin-offiin, jossa on kahden naisen välinen samaa sukupuolta oleva suhde. Vaikuttaa siltä, että huolimatta aiemmista pyrkimyksistä sisällyttää elokuviinsa ja tv-sarjoihinsa osallistavampaa sisältöä, Disney on vähentämässä "woke"-elementtejä elokuvissaan ja tv-sarjoissaan, koska Hollywood näyttää kokonaisuudessaan olevan vähemmän kiinnostunut vähemmistöhahmojen esittämisestä tietyn presidentin nousun jälkeen.
