GDC-tilaisuudessa Sony kertoi, ja asiasta uutisoi Games Radar, millä tavalla aiotaan säilöä vuosikymmenten varrella Playstationille julkaistuja pelejä.
Kaivoskuilua muistuttava holvi on paikka tallenteille mukaan lukien varhaisia alfailuja, betoja, debug-koodeja ja testiversioita. Ja tietysti mukana on myös jokainen jälleenmyyjillä ollut Playstation Studiosin peli koskaan. Se vanhin säilötty koodin on vuoden 1994 Arc the Lad ensimmäiselle Playstationille.
Holvia hoidetaan kahdesta toimipisteestä. Toinen on Yhdysvaltain Las Vegasissa, ja toinen brittien Liverpoolissa. Paikan päällä kehittäjät voivat ladata tiedostoja ja pelejään niiden eri vaiheissa. Vain muutamalla avainhenkilöllä on pääsy kaikkeen, mitä holvissa on arkistoituna. Jos mikään yli 200 miljoonasta tiedostosta lähtee holvin ulkopuolelle, on se tiedossa holvin hoitajilla.
Holvissa ei siis säilötä ainoastaan itse pelejä, vaan myös kehitysprosessi tallennetaan.
Kun joskus tämä holvi avataan ainakin osittain, on se oleva melkoinen aarreaitta pelihistoriasta kiinnostuneille.