Stranger Than Heaven palaa uuden pelikuvan ja julkaisuikkunan kera
Sega ja RGG Studio ovat vahvistaneet, että vuonna 2027 aloitetaan uudella toimintapelillä.
Ryu Ga Gotoku Studio on yksi Segan parhaista kehitystiimeistä tällä hetkellä. Sen Like a Dragon/Yakuza franchising tuottaa edelleen valtavia voittoja ja sitä julkaistaan tarpeeksi usein pitääkseen fanit mukana lähes joka vuosi. RGG:llä on kuitenkin jotain uutta luvassa tälle vuodelle.
Stranger Than HeavenSen Project Century on ollut hiljaisessa kehityksessä jo vuosia, mutta sen julkaisupäivä lähestyy vähitellen. Vielä ei ole varmaa päivämäärää, mutta eilisiltaisen Xbox-erikoislähetyksen aikana RGG vahvisti, että Stranger Than Heaven julkaistaan PC:lle, Xboxille ja PS5:lle tänä "talvena", eli peliä pelataan joulun ja maaliskuun välillä.
Saimme myös tietää hieman enemmän pelin päähenkilön Makoto Daiton tarinasta, joka alkaa vuonna 1915 San Franciscosta ja kattaa yli 50 vuotta Japanin historiaa, seuraten jännitystä ja vaikeita päätöksiä täynnä olevaa elämää viidessä eri kaupungissa, kunnes se päättyy 60-luvun puolivälissä Tokion Kamurochon kaupunginosaan (kuvitteellinen versio Yakuza/Like a Dragon -elokuvan Kabukichosta, mikä yhdistää molemmat IP:t).
Pelattavuuden osalta on korostettu katutappeluiden raakuutta, ja pelissä on reaaliaikainen toimintatyyli, jossa on liikekomboja ja jossa voiton saavuttaminen onnistuu kaikin keinoin. Ja jos nyrkit eivät riitä, mukana on myös monenlaisia teräaseita, joilla voi raivata itselleen nimeä Japanin kaduilla veressä. On myös vahvistettu, että edesmennyt näyttelijä Bunta Sugawara esiintyy pelissä, joka on luotu CGI:llä hänen perheensä suostumuksella ja hänen imagoaan ja perintöään kunnioittaen. Alkuperäisessä versiossa hänen äänensä antaa Sugawaran näyttelijäystävä.
Stranger Than Heaven on nyt saatavilla lisättäväksi toivelistallesi Microsoft Storessa, PS Storessa ja Steamissa. Aiotko sinä ennakkotilata sen?












