Sulkapalloilijoita jakaa uusi sääntö, jolla otteluista tehdään lyhyempiä: 15 pistettä 21:n sijaan
Sulkapallo-ottelut ovat jatkossakin paras kolmesta pelistä, mutta 15 pistettä 21:n sijaan.
Sulkapallomaailma on jakautunut sulkapallon maailmanliiton hyväksymän, tammikuuhun 2027 mennessä voimaan tulevan uuden säännön jälkeen, jonka mukaan sulkapallo-otteluista tehdään lyhyempiä, 21 pisteestä 15 pisteeseen. Sulkapallon toivotaan tekevän lajista jännittävämmän ja auttavan samalla pelaajia palautumaan fyysisesti, välttämään loukkaantumisia ja tekemään sulkapallosta kaiken kaikkiaan kilpailukykyisempää. Sulkapallo-otteluissa pelataan jatkossakin paras kolmesta -peli, mutta paras kolmesta ensin 21:een (3x21) -järjestelmän sijasta käytetään 3x15 -peliä.
Sulkapallon maailmanliitto (BWF) hyväksyi säännön vuosikokouksessaan 25. huhtikuuta Tanskan Horsensissa, ja se koskee myös olympialaisia. He sanoivat, että kaikki tarkastelut ja tutkimukset osoittivat, että 3x15-järjestelmä on parempi kuin perinteinen 3x21-järjestelmä sekä ehdotettu 5x11-järjestelmä (paras viidestä pelistä, joissa kussakin on vain yksitoista pistettä).
Kiinalainen Shi Yuqi, Pariisin 2025 maailmanmestari ja nykyinen maailmanlistan ykkönen, sanoi, että tämä tekee otteluista fyysisesti vähemmän rasittavia mutta henkisesti haastavampia: "Lyhyemmät ottelut merkitsevät vähemmän vaatimuksia fyysiselle kunnolle, mutta samaan aikaan vastustajien, erityisesti nuorempien, paine tulee olemaan kovempi", 30-vuotias Shi Yu Yu sanoi Reutersin välityksellä.
Yllättävä reaktio tuli 43-vuotiaalta Lee Chong Weiltä, joka jäi eläkkeelle vuonna 2019, mutta sanoi, että tämä tarkoittaa sitä, että pelaajat jäävät eläkkeelle vanhempina, ja että hän ei olisi yllättynyt, jos "päädyn itsekin palaamaan kentälle".
