Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset

Suosittu Sega Saturn -emulaattori on nyt saanut huomattavan parannuksen

Yaba Sanshiroa pidetään usein ehdottomasti parhaana Sega Saturn -emulaattorina Androidille ja iOS:lle, ja nyt eräs merkittävä ongelma on korjattu.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Aikoinaan Sega Saturnia pidettiin usein heikompana ja jokseenkin epäonnistuneena konsolina, joka maksoi silti enemmän kuin PlayStation. Myynnit ottivat koville, mikä merkitsi Segan konsolimarkkinoilta poistumisen alkua. Totuus on kuitenkin se, että Saturn ei ollut lainkaan heikko, päinvastoin.

Sega oli pakannut sen täyteen teknologiaa, ja ongelmana oli sen sijaan se, että konsolia pidettiin uskomattoman vaikeana kehittää, sillä sen dokumentaatio oli riittämätöntä ja komponentteja oli vaikea saada toimimaan yhdessä. Itse asiassa se oli niin tehokas, että Argonautsin perustaja Jez San (joka tunnetaan parhaiten muun muassa Star Foxin ohjelmoijana) otti kantaa keskusteluun eräänä vuonna sanomalla, että "se oli poikkeuksellisen tehokkaampi kuin PlayStation tuolloin" - sillä varauksella, että sitä oli kohtuuttoman vaikea kehittää.

Suosittu Sega Saturn -emulaattori on nyt saanut huomattavan parannuksen

Lisäksi Segan johtohenkilö Yukio Sugino sanoi Famitsun haastattelussa, että yhtiö oli aiemmin tutkinut mahdollisuutta julkaista Sega Saturn Mini, mutta tätä vaikeutti se, että "Sega Saturn on yllättävän suorituskykyinen". Saimme jälleen yhden esimerkin siitä, kuinka tehokas se todella oli tammikuussa , kun eräs Saturn-kehittäjä osoitti , että konsoli todella kykeni ray tracingiin, ja yhteisö esittelee säännöllisesti, kuinka uskomattomaan grafiikkaan laite oikeissa käsissä todella kykenee. Ei hullummin vuoden 1994 laitteistolta.

Syy, miksi otamme tämän esille, on se, että Saturnin epätavallinen muotoilu on vaikeuttanut sen emulointia. Emulaattoreita on olemassa, mutta yksikään ei ole vielä tuottanut täydellistä tulosta. Nyt yksi suurimmista ongelmista on kuitenkin ratkaistu.

Se on Yaba Sanshiro kehittäjä devMiyax (tunnettu hahmo Saturn-yhteisössä), joka kirjoittaa nettisivuillaan Time Extensionin kautta, että hän on ratkaissut yhden konsolin suurimmista omituisuuksista- nimittäin sen, että Saturnin VDP1-piiri renderöi spritejä ja polygoneja nelikulmioina (quads) kolmioiden sijasta, mikä on ollut jo pitkään normi :

"Kun nykyaikaisella näytönohjaimella renderöidään nelikulmio, se jaetaan yleensä kahteen kolmioon. Jos sprite piirretään tällä tavalla, tekstuuri, jonka pitäisi näyttää luonnolliselta koko nelikulmion alueella, voi näyttää vääristyneeltä kahden kolmion välisessä saumassa.

Uusi polku suorittaa laskentashaderin jokaista VDP1-komentoa varten. Nykyisessä näytön puoleisessa käänteiskartoitusmenetelmässä kukin säie vastaa yhdestä näytön pikselistä - tai, kun se skaalataan ylöspäin, yhdestä HD-ulostulopikselistä.

Paikoissa, joissa tesselointi oli liian karkeaa, tekstuurit tulivat ennen vääristyneinä ulos. Tällä menetelmällä tasainen renderöinti saavutetaan yksinkertaisella pikselikohtaisella logiikalla."

Hän antaa konkreettisen esimerkin siitä, kuinka paljon paremmalta se näyttää alla olevassa kuvassa, jossa voit katsoa aiempaa emulointia vasemmalla ja uutta oikealla, joka on paljon lähempänä sitä, miltä sen pitäisi näyttää.

Suosittu Sega Saturn -emulaattori on nyt saanut huomattavan parannuksen

Tästä parannuksesta huolimatta Saturnin emulointi tällä tavalla ei maksa yhtään enempää suorituskykyä, mutta pääsemme huomattavasti lähemmäs alkuperäisiä pelejä. Nyt täytyy vain toivoa, että Sega huomaa ja julkaisee Sega Saturn Minin, jota yhteisö on kerjännyt viimeiset kymmenen vuotta...



Ladataan seuraavaa sisältöä