
EA:n Jeff Gamon on kertonut EG:lle, että alkuperäinen Syndicate voitaisiin vielä herättää takaisin henkiin. Ruotsalainen Starbreezehän kehittää nyt uutta osaa sarjaan, mutta se on isometrisen reaaliaikanaksuttelun sijasta ensimmäisen persoonan räiskis. Tämä ei ole varsinaisesti ihastuttanut vanhan sarjan ystäviä, mutta Gamonin lausunto on balsamia näiden haavoille.
Hänen mukaansa alkuperäinen Syndicate oli todellinen klassikko, ja sen uudelleenluomiselle olisi tilaa. Se ei kuitenkaan välttämättä soveltuisi hyvin moderneille konsoleille, mutta PC, iOS ja tabletit olisivat sille potentiaalisia alustoja.
Gamon muistutti myös, että EA haluaa luoda yksittäisten pelien sijasta sarjoja, ja että heidän täytyy tutustuttaa uudet pelaajat Syndicaten maailmaan voidakseen luoda lisää pelejä sen rouheaan cyberpunk-universumiin.
Mitään ei siis ole päätetty, mutta jos markkinat ovat suotuisia Starbreezen Syndicatelle, voivat myös vanhan sarjan ystävät saada aihetta hymyyn.