Thales esittelee miniluotaimen, jonka avulla vedenalaiset lennokit voivat metsästää sukellusveneitä
Thales valmistautuu esittelemään kompaktia sukellusveneiden havaitsemisjärjestelmää Yhdistyneen kuningaskunnan laivastolle.
Ranskalainen puolustusalan yritys Thales on kehittänyt uusi miniatyyrinen kaikuluotainjärjestelmä, joka on suunniteltu vedenalaisille lennokeille ja jonka tarkoituksena on parantaa vihollisen sukellusveneiden havaitsemista. Yhtiö aikoo esitellä teknologiaa Britannian kuninkaalliselle laivastolle tällä viikolla.
Kaikuluotainjärjestelmät ovat yleensä suuria ja painavia, mikä rajoittaa niiden käytön täysikokoisiin sukellusveneisiin ja laivoihin. Thalesin mukaan sen uusi rakenne on paljon pienempi ja kevyempi, minkä ansiosta se voidaan asentaa miehittämättömiin vedenalaisiin ajoneuvoihin eli vedenalaisiin lennokkeihin.
Käytetään miehitettyjen sukellusveneiden rinnalla toimivissa lennokeissa.
Järjestelmää voidaan käyttää miehitettyjen sukellusveneiden rinnalla toimivien lennokkien toimesta , jotka toimivat ylimääräisinä "silminä ja korvina" etsien uhkia edestä tai takaa. Järjestelmä voitaisiin ottaa käyttöön myös yksinään valvomaan hiljaisesti keskeisiä alueita, suojaamaan merenalaisia kaapeleita ja putkistoja tai auttamaan epäilyttävän vedenalaisen toiminnan jäljittämisessä.
Elektroniikan, tehojärjestelmien ja tekoälyn edistysaskeleet ovat mahdollistaneet kompaktin rakenteen. Tekoälyohjelmisto auttaa analysoimaan vedenalaisia ääniä nopeammin ja tarkemmin, mikä parantaa sukellusveneiden havaitsemismahdollisuuksia ja pitää kustannukset alhaisina.
Thalesin mukaan teknologialla voisi olla merkitystä Ison-Britannian tulevissa meripuolustussuunnitelmissa, mukaan lukien Pohjois-Atlantin suojeluun tähtäävät hankkeet. Tilauksia ei ole vielä tehty, mutta yhtiö odottaa suurta kiinnostusta kuninkaalliselta laivastolta ja sen liittolaisilta.
Lisälukemista: Ukraina räjäyttää venäläisen sukellusveneen vedenalaisella lennokilla.
