Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset
The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind voidaan nyt pelata selaimessa

Eräs Reddit-käyttäjä halusi kokeilla, onko se mahdollista, ja kas, se onnistui.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

The Elder Scrolls III: Morrowind seuraa Doomin jalanjälkiä, sillä rakastettu roolipeli näyttää saavan porttauksia kaikenlaisiin epätavallisiin paikkoihin. Nyt voit pelata Bethesdan klassista seikkailua Dunmerien mailla selaimessa, sillä eräs luova Reddit-käyttäjä onnistui saamaan koko pelin toimimaan ilman asennusta.

Eurogamerin haastattelussa Reddit-käyttäjä Dumpster_Buddy kertoi saaneensa OpenMW-moottorin – avoimen lähdekoodin moottorin, jonka avulla Morrowindia voi ajaa – toimimaan WebAssembly-ympäristössä. Tämä tarkoittaa, että voit avata selainvälilehden ja aloittaa Morrowindin pelaamisen. Ei asennusta, ei käynnistysohjelmaa – yksi klikkaus, ja olet jo Seyda Neenissä. Voit tallentaa pelin etenemisen, käyttää peliohjainta ja nähdä pelin juuri sellaisena kuin se toimisi esimerkiksi Steamissa tai GOG:ssa.

Kun sanomme, ettei asennusta tarvita, se voi olla hieman harhaanjohtavaa, sillä tarvitset Morrowind-tiedostot järjestelmääsi, jotta voit pelata sitä selaimella. Jos sinulla kuitenkin olisi nämä tiedostot kannettavalla levyllä, voisit viedä koko Morrowindin mukanasi minne tahansa, ja se olisi valmis pelattavaksi millä tahansa tietokoneella, johon voit kytkeä levyn. Täältä löydät modin, jossa on pieni esimerkkimaailma – ehkä täydellinen ajanvietettä lounastauolle.

The Elder Scrolls III: Morrowind

Aiheeseen liittyviä tekstejä



Ladataan seuraavaa sisältöä