The Sinking City 2 on viivästynyt, tulee ulos nyt vuonna 2026
Ukrainalainen kehittäjä toteaa, että jatkuva sota on saanut sen arvioimaan julkaisuaikataulua uudelleen.
Jos olet pidättänyt hengitystäsi ja toivonut pääseväsi palaamaan The Sinking City -peliin myöhemmin tänä vuonna ukrainalaisen kehittäjän Frogwaresin jatko-osan pariin, sinun kannattaa ehkä hengähtää. Studio on ilmoittanut, että peliä on lykätty ja se julkaistaan nyt vuonna 2026 määrittelemättömänä ajankohtana.
Syynä viivästykseen on yksinkertaisesti se, että Frogwares tarvitsee enemmän aikaa saada The Sinking City 2:n valmiiksi, osittain sen vuoksi, että Venäjän kanssa käytävä sota on vaikuttanut heidän julkaisuaikatauluunsa. Tätä selittää tarkemmin julkaisupäällikkö Sergiy Oganesyan.
"Pelin kehittäminen sodan aikana on jotain, mihin ei voi koskaan oikeastaan valmistautua, mutta siihen on sopeuduttava. Eräässä vaiheessa menetimme sähköt päiväkausiksi, kun lennokit ja ohjukset osuivat sähköverkkoomme. Kun tämä taktiikka lakkasi toimimasta, se muuttui joka toinen yö tapahtuviksi massahyökkäyksiksi, jotka kestivät keskiyöstä aamunkoittoon. Teet töitä koko päivän, vietät unettoman yön kuunnellen räjähdyksiä, ja jotenkin sinun täytyy silti toimia seuraavana aamuna... Nämä asiat kaikki hidastivat meitä säännöllisesti siihen pisteeseen, että ei ole mitään järkeä yrittää kiirehtiä sitä, mitä meillä on jäljellä, jotta voisimme tavata päivämäärän, jota emme enää koe tavoittelemisen arvoiseksi. Sitä, miten Moskovan taktiikka siviilien terrorisoimiseksi muuttuu jälleen talven tullessa, ei voi kuin arvailla, joten mieluummin olemme valmiita sopeutumaan jälleen, kun tiedämme, että voimme ottaa aikaa."
On myös todettu, että siirtyminen selviytymiskauhun genreen tämän jatko-osan osalta on lisännyt lisätyötä, ja johtava pelisuunnittelija Alexander Gresko totesi, että se on ollut "aivan uudenlainen haaste meille". Hän jatkaa: "Selviytymiskauhu vaatii täysin erilaista suunnitteluajattelua". Jännitys, tahti, taistelu jne. Olemme aina rakastaneet genreä faneina, mutta kun sitä alkaa rakentaa itse, tajuaa, miten paljon on vielä tehtävää. Se on jännittävää, mutta se tekee kehityksestä ehdottomasti hitaampaa."
Mitä tulee The Sinking City 2:n julkaisuikkunaan tällä hetkellä, kehittäjä tähtää vuoden 2026 alkupuoliskolle, mutta Oganesyan tarkentaa tarkemmin: "Olemme mieluummin varmoja kuin ilmoitamme jotain nyt vain siirtääksemme sitä uudelleen. Voitte olla varmoja, että tähtäämme tällä hetkellä vuoden 2026 alkupuoliskolle, joten kyse on kuukausista, ei vuosista."
Joidenkin fanien tyydyttämiseksi pelistä on jaettu joukko uusia kuvia, jotka voit katsoa alta. The Sinking City 2, kun se julkaistaan, saapuu PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X/S:lle.













