Tides of Annihilation Esikatselu: Eclipse Glow Games aikoo tarjota kunnianhimoisen toimintaseikkailupelin, jossa on Soulslike-henkeä
Olemme päässeet kokeilemaan tätä lupaavaa projektia ja testaamaan sen tutkimusmahdollisuuksia, taistelujärjestelmiä sekä kiihkeitä pomotaisteluja.
Kun osallistuu Gamescomiin, huomaa nopeasti, että tällä messutapahtumalla on kaksi puolta. On olemassa muodollisempia ja jäsenneltyjä, suljettujen ovien takana sijaitsevia salia, jotka on varattu näytteilleasettajille, medialle ja alan edustajille. Sitten on pääyleisöalue, jossa sadat tuhannet fanit ahtautuvat Koelnmessen valtaviin käytäviin käydäkseen vaikuttavilla osastoilla, jotka esittelevät heidän suosikki- ja odotetuimpia videopelejään. Yleensä ottaen en median edustajana vietä paljon aikaa messujen yleisöpuolella, minkä vuoksi voi tuntua siltä, kuin jättäisi takanaan liiketoimintakonferenssin ja astuisi teemapuistoon, kun astuu ensimmäistä kertaa yleisöalueelle. Gamescom 2026:ssa näissä päähalleissa oli kokoelma huomiota herättäviä valtavia näyttelyitä, mutta harvat näyttivät herättävän yhtä suurta kiinnostusta kuin Eclipse Glow Gamesin Tides of Annihilation.
Kiinalainen kehittäjä hallitsi merkittävän osan Hallista 6 ja tarjosi ydinalueen, jossa oli käytettävissä kymmeniä ja kymmeniä PC-pisteitä, jotta fanit pääsivät sukeltamaan tulevan toimintapelin maailmaan. Yleisö virtaili tähän nähtävyyteen joukoittain. Puhuttiin jopa siitä, että fanien piti jonottaa tunteja päästäkseen maistamaan palaa tästä herkuista.
Tärkeintä on, että Tides of Annihilation on tällä hetkellä valtavan huomion kohteena. Tämä tapahtuu samaan aikaan kuin uuden pääroolin esittäjän vahvistaminen: Resident Evil: Requiem -elokuvasta tunnettu Angela Sant’Albano ottaa roolin vastaan Clair Obscur: Expedition 33 -pelin Jennifer Englishiltä. Selvältä näyttää, että Tides of Annihilation on jälleen yksi loistava esimerkki siitä, kuinka Kiinan videopelikehitys ei ole pelkästään kukoistamassa, vaan se on saamassa yhä enemmän suosiota länsimaisessa yleisössä. Kokeiltuani projektia käytännössä lähes tunnin ajan en voi olla vaikuttumatta kehitystiimin osoittamasta valtavasta kunnianhimosta.
Niille, jotka eivät vielä tiedä, Tides of Annihilation on mytologiaan pohjautuva Soulslike-elementtejä sisältävä toimintapeli. Pohjimmiltaan voit ajatella sitä kuin Black Myth: Wukongia sen upeine kohtauksineen, jännittävine ja mukaansatempaavine toimintajaksoineen sekä jonkin verran haastavine taisteluineen, mutta siinä kiinalainen mytologia on korvattu pääasiassa Arthur-legendalla, vaikka tilaa on jätetty myös muiden mytologioiden, kuten egyptiläisen jumaliston, esiintymiselle. Vastaavasti pelin tapahtumapaikkana on postapokalyptinen Lontoo, mikä antaa kaupungin kuuluisimmille maamerkeille mahdollisuuden loistaa... tai no, mädäntyä kaaoksen keskellä. Kokeilemani demoversion puitteissa seikkailu vei minut Luonnontieteelliseen museoon osana päähenkilö Gwendolinen matkan seuraavaa vaihetta.
Tämän pelikappaleen ideana oli löytää museon egyptiläisestä siivestä löytyvä Kuolleiden kirja, jotta tie eteenpäin avautuisi ja pääsisi seuraavalle alueelle. Hyvin Souls-tyylisesti taso on rakennettu siten, että voit tutkia jokaista nurkkaa ja koloa, mutta samalla on myös selkeä etenemissuunta, jossa korkeussuunta tulee mukaan kuvioon. Saatat joutua liukumaan köydellä syvän raon yli tai kiipeämään viiniköynnösten peittämää seinää ylös päästäkseen eteenpäin, mikä tarkoittaa, että pelaajalla on jonkin verran vapautta valita, miten hän lähestyy tutkimista, mutta hänet ohjataan myös selkeämmälle etenemisreitille, jotta hän voi sukeltaa pää edellä suunniteltuihin taistelukohtaamisiin ja yllätyksiin.
Kun taistelut alkavat, sinut heitetään intensiiviseen ja vauhdikkaaseen värien ja animaatioiden myrskyyn, jossa ideana on yhdistää tyypillisiä taisteluliikkeitä näyttäviin kykyihin, joita Arthurin ritarit käyttävät. Voit hyökätä voimakkailla tai nopeilla iskuilla, väistää ja kiertää, torjua ja estää iskuja – ja samalla täydentää tätä vielä tuhoisammilla ja voimakkaammilla iskuilla, joita ryhmäsi ritarit antavat. Jotkut ritarit on suunniteltu hyökkäämään lähitaistelussa voimakkailla nyrkkilyönneillä, kun taas toiset osallistuvat taisteluun kaukaa kaukoiskuilla tai pidemmän ulottuvuuden omaavilla aseilla, ja sinun tehtäväsi on päättää, miten kukin ritari sovitetaan osaksi taisteluvirtaustasi. Vastaavasti voit ”varustaa” neljä ritaria kerralla ja vaihtaa parien välillä reaaliajassa taistelun kuluessa muokataksesi taistelua mielesi mukaan.
On totta, että tämä taistelujärjestelmä voi olla melko monimutkainen omaksua, varsinkin kun pelaaja heitetään pelin keskelle ilman juurikaan valmistautumista tai koulutusta. Alkuperäinen näkemykseni oli, että tämä taistelujärjestelmä on pohjimmiltaan rakennettu niin, että sen perusteet ovat ymmärrettäviä, mutta sen hallitseminen on todellinen haaste – ja se on suunnitteluratkaisu, jota pelaajat varmasti arvostavat edetessään tarinassa. Tämän taistelujärjestelmän rakenteessa on runsaasti potentiaalia, etenkin kun otetaan huomioon, että siinä on monia perinteisten toimintaroolipelien ja Souls-tyylisten pelien tunnusmerkkejä ja suunnitteluelementtejä, mutta ilman samaa armotonta ja vaativaa vaikeustasoa, joka voi toisinaan tuntua siltä, että peli tukahduttaa sinut. Jos minun pitäisi tehdä vertailu, Tides of Annihilationin taistelujärjestelmä muistuttaa Onimusha: Way of the Swordia, paitsi että siinä on paljon enemmän tyyliä ja painopiste on tehosteissa ja ketterässä liikkeessä.
Taistelun ulkopuolella on myös syytä huomata, että Tides of Annihilation issa on muutamia muita tunnistettavia piirteitä Soulslike-genrestä. Tasolla on hohtavia kohteita, jotka merkitsevät hankittavissa olevia esineitä, avattavia aarrearkkuja, joista löytyy vielä lisää aarteita, nuotioita muistuttavia tarkistuspisteitä, joissa ”lepäämisen” seurauksena pikkutason viholliset ilmestyvät uudelleen, sekä lukuisia hankittavissa olevia resursseja ja tavaroita, joiden tarkoituksen ymmärtäminen vaatisi eräänlaisen sanaston. Jotkut näistä elementeistä ovat suunnitteluratkaisuja, joista en ole kovinkaan innoissani, mutta sanoisin myös, että Tides of Annihilation näyttää erottuvan riittävän selvästi kasvavasta Soulslike-pelien aallosta vähentämällä selkärankaa murtavaa vaikeustasoa (ellei sitä sitten halua lisätä vaikeusliukusäätimillä) ja keskittymällä enemmän pelin ytimessä olevaan tarinaan sekä mieleenpainuviin pomotaisteluihin ja kohtauksiin.
Tässä mielessä, vaikka luonnontieteellisessä museossa vaeltelu ja muutaman hieman vähäpätöisen ympäristöpulman ratkaiseminen on jo sinänsä kokemus, Tides of Annihilation -demo pääsi todella vauhtiin, kun astuin Kuolleiden kirjaan ja kohtasin Anubiksen kasvotusten. Tästä eteenpäin sain nauttia monivaiheisesta taistelusta, joka käytiin kuuluisilla Vaakoilla. Tavoitteena oli sekä hyökätä egyptiläistä jumalaa vastaan että väistää hänen tuhoisimpia hyökkäyksiään, jopa torjua iskuja ratkaisevilla hetkillä niiden vaikutuksen mitätöimiseksi. Lopputuloksena oli mieleenpainuva kohtaus, joka tuntui siltä kuin se olisi sopinut täydellisesti Final Fantasy XVI:n Eikon-taisteluun: tuho raivosi, värit viilettivät ruudun poikki, ja lopputuloksena oli itse Vaakojen täydellinen ja täydellinen tuho.
Tässä vaiheessa demopelini oli jo lähestymässä loppuaan, mutta viimeisinä hetkinä huomasin olevani loukussa Kuolleiden kirjassa laajalla egyptiläisellä aavikolla, joka lupasi vielä suurempaa tutkimusmatkaa. Hiekkahait kiemurtelivat dyynien läpi, rauniot törröttivät hiekasta, ja pian kävi selväksi, että kyseessä oli itse asiassa vaihtoehtoinen todellisuus, kun luonnontieteellinen museo kohoili horisontissa. Mitä seuraa ja miten kaikki tämä liittyy toisiinsa, jää minulle arvoituksena tuleviksi kuukausiksi julkaisuun asti, mutta on selvää, että Eclipse Glow Gamesilla on suuria tavoitteita pelin ” Tides of Annihilation ” suhteen, ja tämä tunnin mittainen toiminta on vain pieni vilaus laajemmasta tarinasta, jonka kehittäjä aikoo kutoa tämän projektin ympärille.
Tässä tilanteessa löydän itseni lopulta Tides of Annihilation:n parista; katselen taaksepäin demoa, jonka mittakaava oli valtava ja kunnianhimo lähes rajaton. Pelin pitäisi olla helpommin lähestyttävä ja sopiva niille, joille Souls-tyyliset pelit tuntuvat hieman liian vaativilta, mutta se ei suinkaan ole mikään kävelyretki puistossa, sillä intensiiviset ja monimutkaiset taistelut yhdistyvät armottomiin ja monipuolisiin vihollisiin. Mutta juuri Arthur-tarinoihin perustuva, mytologiaa runsaasti sisältävä tarina ja ainutlaatuinen idea – kaikki nämä tekijät saavat tämän pelin erottumaan ja jättävät kestävän vaikutelman, jopa niin paljon, että odotan innolla lisää Eclipse Glow Gamesilta ja tästä vaikuttavasta toimintakokemuksesta, kun sen aika koittaa.








