Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

UEFA tekee "valitettavan päätöksen" järjestää LaLigan ja Serie A:n ottelut Miamissa ja Australiassa

"Tämä päätös on poikkeuksellinen, eikä sitä pidä pitää ennakkotapauksena", Ceferin selittää.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Villarrealin ja Barcelonan välinen LaLiga-ottelu ja AC Milanin ja Comon välinen Serie A:n kaksintaistelu pelataan ulkomailla: Espanjan ottelu pelataan Miamissa 20. joulukuuta ja Italian ottelu helmikuussa 2026 Australian Perthissä. Liigojen omistajat esittivät ajatuksen näiden otteluiden viemisestä ulkomaille seurojen tunnettuuden lisäämiseksi ulkomailla, mutta seurafanit torjuivat ne laajalti (erityisesti Villarrealin ja Milanin fanit, joiden fanit jäävät tällä kaudella paitsi yhdestä kotiottelusta).

Myös UEFA hylkäsi ajatuksen, mutta siitä huolimatta eurooppalainen kattojärjestö on hyväksynyt, että kyseiset liigapelit pelataan tuhansien kilometrien päässä kotimaasta, koska sen oma sääntökirja on virheellinen. "Ottaen huomioon, että asiaa koskeva FIFA:n sääntökehys - jota parhaillaan tarkistetaan - ei ole riittävän selkeä ja yksityiskohtainen, UEFA:n toimeenpaneva komitea on vastahakoisesti tehnyt päätöksen hyväksyä poikkeuksellisesti kaksi sen käsiteltäväksi saatettua pyyntöä", UEFA sanoi kylmimmän julkilausuman kautta aikojen.

UEFA kertoi käynnistäneensä oman kuulemisen sidosryhmien kanssa ja vahvistaneensa "laajamittaisen tuen puutteen, jonka fanit, muut liigat, seurat, pelaajat ja eurooppalaiset toimielimet olivat jo tuoneet esiin ajatukselle kotimaan liigan otteluiden siirtämisestä ulkomaille", ja ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen tämän toistumisen, ja kehottaa kansallisia jalkapalloliittoja olemaan yhteydessä UEFA:han ennen tulevien pyyntöjen esittämistä.

UEFA:n puheenjohtaja pahoittelee "valitettavaa" päätöstä.

Esimerkiksi Bundesliigan toimitusjohtaja sanoi viime elokuussa, että tällainen pyyntö olisi Saksassa käsittämätön. "Se ei sovi jalkapallokulttuuriimme, eikä se tule koskaan olemaan laajentumistavoitteemme."

UEFA:n puheenjohtaja Aleksander Čeferin vaati tänään, että "liigaottelut on pelattava kotikentällä; kaikki muu veisi uskollisten ottelufanien oikeudet ja mahdollisesti toisi kilpailuihin vääristäviä elementtejä".

"Vaikka on valitettavaa, että nämä kaksi ottelua joudutaan sallimaan, tämä päätös on poikkeuksellinen, eikä sitä pidä pitää ennakkotapauksena. Sitoumuksemme on selkeä: suojelemme kansallisten liigojen koskemattomuutta ja varmistamme, että jalkapallo pysyy kotiympäristössään", Ceferin lisäsi.

Pidätkö ajatuksesta viedä kotimaiset liigapelit Miamiin tai Australiaan? Luuletko, että se voisi (kuten Espanjan ja Italian jalkapalloliitot tekevät) nostaa jalkapallokilpailun arvoa maailmanlaajuisesti?

UEFA tekee "valitettavan päätöksen" järjestää LaLigan ja Serie A:n ottelut Miamissa ja Australiassa
4kclips / Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä