Suomi
Gamereactor
Maailman uutiset

Ukraina ilmaisee halukkuutensa aloittaa neuvottelut Venäjän kanssa, kun tulitauko on varmistettu

Zelensky korostaa neuvotteluvalmiutta, mutta vaatii tulitaukoa ensimmäisenä askeleena.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Viimeisimmät uutiset Venäjästä ja Ukrainasta. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky on tiistaina todennut, että hänen maansa on valmis aloittamaan neuvottelut Venäjän kanssa, jos tulitauko ensin saadaan aikaan.

Puhuessaan tiedotustilaisuudessa Kiovassa Zelensky selvensi, että vaikka Ukraina on avoin keskusteluille, alueelliseen koskemattomuuteen, turvallisuustakuisiin ja Nato-jäsenyyteen liittyvät monimutkaisuudet vaikeuttaisivat nopeita ratkaisuja.

Lisäksi Zelensky toisti painokkaasti, että Ukraina ei tunnusta Krimin liittämistä Venäjään. Kun Ukraina tehostaa diplomaattista yhteydenpitoaan keskeisten maailmanlaajuisten kumppaneiden kanssa, mukaan lukien tapaamiset Yhdysvaltain ja Euroopan virkamiesten kanssa, tie rauhaan on edelleen epävarma.

Ukraina ilmaisee halukkuutensa aloittaa neuvottelut Venäjän kanssa, kun tulitauko on varmistettu
Volodymyr Zelensky // Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä