
Real Madrid on julkaissut RFEF:n (Espanjan kuninkaallisen jalkapalloliiton) puheenjohtajalle Rafael Louzánille osoitetun pitkän kirjeen koskien viime lauantaina LaLigassa pelattua ottelua RCD Espanyolia vastaan. Tavoitteena on protestoida erotuomarijärjestelmää vastaan sen jälkeen, kun he pitävät "erotuomarin ja VARin törkeää suoritusta", joka ylittää "minkä tahansa virhemarginaalin" ja paljastaa "kaksinaismoralismin, jolla Real Madridia erotellaan".
Lauantain ottelu edustaa "täysin huonomaineisen tuomarijärjestelmän huipentumaa, jossa Real Madridia vastaan tehdyt päätökset ovat saavuttaneet kilpailun manipuloinnin ja väärentämisen tason, jota ei voida enää sivuuttaa". Se on ankara, 4-sivuinen kirje, joka ylittää kyseisen ottelun, koska he väittävät, että se vaikuttaa Espanjan erotuomarien uskottavuuteen kokonaisuutena: "Tämän ottelun aiheuttamalla skandaalilla on jälleen kerran ollut maailmanlaajuisia vaikutuksia, kun kansainvälinen lehdistö tuomitsi VAR: n puolueellisen käytön Espanjassa ja espanjalaisen erotuomarin uskottavuuden puutteen".
"Erotuomareiden toimimattomuus rasististen loukkausten edessä, jotka tämä osapuoli on tuloksetta tuominnut RFEF: n kurinpitokomiteoiden sallivuuden edessä, ei vain pahenna ongelmaa, vaan lisää myös uuden tekijän epäluottamusta erotuomarijärjestelmälle ja Espanjan jalkapalloliitolle itselleen. Ja samaan aikaan todellisuus on, että erotuomari- ja kurinpitorakenne toimii edelleen ilman muutoksia, jatkaen järjestelmää, joka on osoittautunut korruptoituneeksi sisältäpäin, joka välittää vain protesteista erotuomareita vastaan ja kaikista muista valituksista tai ilmenemismuodoista, jotka paljastavat Espanjan erotuomarijärjestelmän todellisuuden tai joista yksinkertaisesti vastuussa olevat eivät pidä.
Se on vain yksi kappale. Kirje jatkuu ja jatkuu...
Seura ja erityisesti presidentti Florentino Pérez olivat aiemmin valittaneet erotuomareiden päätöksistä seuraa vastaan, mutta eivät koskaan tällä tasolla. He valittavat kahdesta toiminnasta. Ensinnäkin Carlos Romeron taklaus Kylian Mbappéa vastaan 60. minuutilla pohkeeseen, jolle olisi pitänyt antaa punainen kortti, mutta hän sai sen sijaan vain keltaisen kortin... ja teki myöhemmin ainoan maalin, joka antoi Espanyolille voiton. Toinen toiminta oli Vinícius Jr.:n maali, joka hylättiin Mbappén aikaisemman virheen vuoksi, mikä heidän mielestään oli epäoikeudenmukaista ja itse asiassa sen olisi pitänyt olla rangaistus Mbappélle.
Kirjeessä seura vaatii RFEF:ää luovuttamaan näihin kahteen näytelmään liittyvät VAR-audiot. "Näiden äänien sisällön tuntemus on välttämätöntä tehtyjen päätösten ja erotuomarin suorituskyvyn valaisemiseksi".
Mutta he menevät pidemmälle sanoen, että tämä ei ollut ja yksittäinen tapaus, ja tuomitsevat, että on tarkoitus vahingoittaa Real Madridia, pyytäen erotuomarijärjestelmän täydellistä uudistamista, mukaan lukien sen jäsenten erottaminen, "estääkseen skenaarion, joka on saattanut espanjalaisen jalkapallon tähän absoluuttisen häpeän tilanteeseen, koskaan toistumasta". ja jopa lähettää kirjeen korkeammalle urheiluneuvostolle (CSD) "hyväksymään asianmukaisiksi katsomansa toimenpiteet".