Joitakin Sony Interactive Entertainmentin pelejä on ajan saatossa julkaistu Playstationille, joiden taival jäi vain siihen yhteen peliin. Tunnetuin on ehkä Days Gone, mutta se toinen on sitten Ready at Dawnin The Order: 1886 vuodelta 2015.
Pelin Metacritic on kriitikoilta 63, ja pelaajilta 68. Ready at Dawnin yksi perustajista, Andrea Pessino, onkin sitä mieltä, että juuri numeroarvio on syy siihen, miksei jatkoa koskaan tehty. Ready at Dawn siis ehdotti jatko-osaa pelille The Order: 1886, mutta Sony ei tarjoukseen tarttunut. Asiasta kerrottiin MinnMaxilla.
Harmin paikka, sillä kaikki tarvittavat rakennuspalikat olivat kuulemma paikoillaan ensimmäisen pelin ansiosta.
"I don't think it was the sales, I think it was the critical reception, that's the thing. Sony is a very proud group and rightfully so, and the critical reception, if it had even been just in the 70s, we would have had the sequel, I'm convinced. Just a few points more and it would have been okay."