Yhdysvallat on päättänyt irtautua oikeudenmukaisesta energiasiirtymäkumppanuudesta, aloitteesta, jonka tarkoituksena on auttaa kehitysmaita siirtymään pois hiilestä, useiden osallistujamaiden lähteiden mukaan ( Reutersin kautta).
Vuonna 2021 YK:n ilmastoneuvotteluissa käynnistetyn ohjelman tavoitteena oli tarjota rahoitusta lainojen, taloudellisten takuiden ja avustusten kautta Etelä-Afrikalle, Indonesialle, Vietnamille ja Senegalille tukemaan niiden siirtymistä puhtaampaan energiaan.
Washingtonin vetäytyminen, josta kerrotaan ilmoitettu Etelä-Afrikan ja Indonesian viranomaisille, merkitsee merkittävää muutosta presidentti Donald Trumpin hallinnon aikana, joka on asettanut etusijalle kotimaisen fossiilisten polttoaineiden kehittämisen ja leikannut ulkomaista apua.
Yli kolmen miljardin dollarin sitoumukset Indonesialle ja Vietnamille ja yli miljardi dollaria Etelä-Afrikalle ovat nyt kyseessä, joten jäljellä olevien avunantajamaiden on ehkä arvioitava uudelleen rahoitusstrategioitaan pitääkseen siirtymän raiteillaan.