Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

Venäjän mukaan uusi satelliittien laukaisuun tarkoitettu raketti on valmis viimeisten testien jälkeen

Moskovan tavoitteena on lisätä avaruusvalmiuksia ensimmäisellä uudella kantoraketilla yli vuosikymmeneen.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Venäjän avaruushallinto on ilmoittanut, että sen uusi Sojuz-5-raketti on testien loppuvaiheessa ja lähes valmis operatiiviseen käyttöön.

Roskosmoksen johtajan Dmitri Bakanovin mukaan kaksivaiheinen kantoraketti on "täysin valmis", ja sen järjestelmille ja komponenteille tehdään viimeiset tarkastukset. Raketti on suunniteltu kuljettamaan jopa 17 tonnin hyötykuormia kiertoradalle, ja sen odotetaan korvaavan vanhemmat Zenit-raketit.

Ilmoitus tehtiin Vladimir Putinille pidetyssä esityksessä, joka ajoittui Juri Gagarinin historiallisen avaruuslennon vuosipäivään.

Sojuz-5:tä kehitetään yhteistyössä Kazakstanin kanssa Baiterek-hankkeessa, ja sen laukaisut on suunniteltu historialliselta Baikonurin avaruuskeskuksesta. Kyseessä on ensimmäinen uusi venäläinen kantorakettiohjelma sitten vuoden 2014, mikä kuvastaa pyrkimyksiä uudenaikaistaa maan avaruusinfrastruktuuria.

Venäjän mukaan uusi satelliittien laukaisuun tarkoitettu raketti on valmis viimeisten testien jälkeen
Dmitri Bakanov // Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

Maailman uutisetVenäjä


Ladataan seuraavaa sisältöä