Venezuelalainen Nobel-voittaja María Corina Machado ilmestyy Osloon kuukausien piileskelyn jälkeen
Venezuelan oppositiojohtaja María Corina Machado ilmestyi yöllä Osloon noutamaan Nobelin rauhanpalkintoaan.
Venezuelan oppositiojohtaja María Corina Machado ilmestyi yöllä Osloon hakemaan Nobelin rauhanpalkintoaan ja esiintyi ensimmäistä kertaa julkisuudessa lähes vuoteen piileskeltyään kuukausia Maduron hallitukselta.
Machado, joka on ollut matkustuskiellossa ja jota on uhattu pidätyksellä, <strong> teki salaisen matkan pois Venezuelasta. Raporttien mukaan hän matkusti naamioituneena, livahti armeijan tarkastuspisteiden läpi ja pakeni veneellä, vaikka hän kieltäytyi vahvistamasta yksityiskohtia.
Hän tiesi matkustamiseen liittyvät riskit, mutta oli päättänyt osallistua...
Hän tervehti hurraavaa väkijoukkoa hotellin parvekkeelta ja tuli myöhemmin alas tapaamaan kannattajia. Haastattelussa hän sanoi tietävänsä matkustamiseen liittyvät riskit, mutta oli päättänyt osallistua ja kutsui hetkeä tunteikkaaksi, koska hän ei ole voinut nähdä tai koskettaa lapsiaan yli vuoteen.
Machado syytti Nicolás Maduron hallitusta rikollisena hallintona toimimisesta ja kieltäytyi sanomasta, tukeeko hän Yhdysvaltojen viimeaikaisia sotilaallisia toimia alueella. Hän sanoi olevansa valmis auttamaan siirtymävaiheen hallituksen muodostamisessa ja vannoi palaavansa Venezuelaan.
