Jos on yksi genre, joka voi resonoida vanhempien pelaajien kanssa, se on jumalina olemisen simulointi, ja se on osa sitä, mitä Broken Empiren tuleva peli, Traces of Gods, pyrkii vangitsemaan. David haastatteli 2D-taiteilija Ana Andresia ja kysyi häneltä aiemmasta inspiraatiosta, synergiasta muiden samankaltaisten pelien kanssa ja puhtaasta, kaavamaisesta pelisuunnittelusta.
"Hei ystävät, olen BCN Game Festissä, joka tunnettiin aiemmin nimellä IndieDevDay.
Täällä kanssani on Ana, joka kertoo minulle hieman lisää Traces of Godsista, joka on reaaliaikainen strategiajumalapeli."
"Joo, se olisi täydellinen kuvaus.
Se on tavallaan tornipuolustuksen ja RTS-pelin sekoitus, ja hieman viittaus klassikoihin, jotka ovat Black & White -pelejä, joita nostalgiset pelaajat todella rakastavat, luulisin."
"Uskon, että he löytävät täältä jotain todella mielenkiintoista.
Mielestäni jotain mielenkiintoista tässä pelissä on taide, koska se näyttää hyvin siistiltä, hyvin kaavamaiselta, on helppo nähdä mitä olet tekemässä.
Se ei ole realistinen, se ei ole sarjakuvamainen tavalla, johon olemme tottuneet, ainakaan sillä tavalla kuin me olemme tottuneet."
"Mitä voit kertoa lähestymistavasta?
Mitä haluatte tässä tavoitella tai saavuttaa?
Aluksi se oli yksinkertaisempi peli, koska pääpaino oli siinä, että peliin mahtuisi paljon yksiköitä, ja pystyä käymään todella suuria taisteluita, ja pystyä piirtämään kokoonpanoja ja olemaan todella tarkka siitä, mihin sijoitat yksikkösi."
"Mutta sitten projektissa aloitti todella hyvä taiteilija, päätaiteilija, ja kaikki muuttui, koska taiteesta tuli yksi pääpainopisteistä.
Ja haluamme saada aikaan todella tyylitellyn pelin.
Tavallaan se on hyvin pelkistetty, mutta se on myös todella, voisi sanoa, söpö, koska me perustumme leluihin."
"Siksi viimeisen pelin nimi oli Toy Tactics.
Halusimme todella saada aikaan sen ulkoasun, jossa lelujen hahmoja liikutellaan pöytäpelissä, skenaarion sisällä, luulisin.
Okei, se on söpö, se on leluja, mutta siinä on myös vähän roisketta."
"Siinä on paljon verta.
Sitten siinä on vähän huumoripainotteisuutta.
Kyllä, paljon, paljon.
Tämä peli ja sen edeltäjä perustuvat todella kaaokseen, siihen, ettei voi pitää hauskaa keskellä raakaa sotaa."
"Verta siis on, mutta se on kipua.
Mutta on raakuutta, ja voit laittaa kätesi ja murskata vihollisesi, mutta ne voivat myös lentää pois, ja voit tehdä sen omille yksiköillesi, jos et ole varovainen.
Joten mielestäni huumori on todella tärkeää tässä pelissä."
"Ja mainitsit toisen pelin, joten liittyvätkö nämä kaksi toisiinsa?
Onko se sama universumi, jos olen oikeassa?
Joo, juuri niin, se on sama universumi.
He joutuvat loputtomaan sotaan kaatuneiden sotilaiden välillä, ja on viisi eri ryhmittymää."
"Ne taistelevat vallasta Erebusissa, joka on eräänlainen viikinkien Valhalla.
He juhlivat yöllä ja taistelevat päivällä.
Joten se on tavallaan niin."
"Mikä on projektin tilanne?
Näytitte sen Out of Bounds -tapahtumassa, joten milloin voimme odottaa saavamme sen käsiimme, millä alustoilla?
Tällä hetkellä emme ole vielä tehneet mitään päivämääriä, koska kokeilemme peliä, ja toimme sen tänne, jotta voimme nähdä, mikä toimi ja mikä ei."
"Mutta suunnittelemme yhden vuoden sykliä, enemmän tai vähemmän, ja toivomme pystyvämme toimittamaan sen.
Mutta jos pelistä tulee suurempi, emme ole sitoutuneet siihen yhteen vuoteen, koska haluamme tuottaa parhaan mahdollisen pelin."
"Millaista palautetta olette saaneet pelaajilta, jotka kokeilevat peliä täällä?
Heillä on hauskaa jumalan käden kanssa, koska se on todella vuorovaikutteinen.
Pointti on se, että pystyt suunnittelemaan ja laatimaan strategioita, mutta voit myös puuttua asiaan, ja se on tavallaan pelin kaoottisin osa, joten se on todella, todella hauskaa."
"Mainitsit ennen Black & White, tietenkin, ja Peter Molyneux on julkaisemassa uutta jumalapeliä, vihdoin, niin monen vuoden jälkeen.
Miten luulet sen tavallaan auttavan sinua, tai genren ollessa taas trendikäs, vai luuletko sen vaikuttavan sinuun mitenkään?
Luulen että voimme hyötyä toisistamme, koska ilmoitus oli todella suuri, joten nyt fanit etsivät sitä uudelleen, ja he löytävät meidät."
"Se on siis todella hyvä, ja aiomme mainita heidät, ja tietysti peli on niin samaistuttava Black & White.
Uskon, että saamme enemmän tunteita.
ja enemmän kiinnostusta niitä kohtaan, ja sitten he lähettävät meille lisää faneja, koska kun he tekevät sen, he nostavat meitä."
"Fantastista.
Okei, kiitos paljon ajastasi, Ana. Nauti ohjelmasta.
Kiitos paljon kaikesta."