Itse asiassa on olemassa lukuisia Warhammer-pelejä, joissa ei ole kyse vihollisten ja hirviöiden armottomasta tappamisesta. Blood Bowl on Warhammer-tyylistä amerikkalaista jalkapalloa ja Speed Freeks on karting-kilpa-ajopeli, joka on suunniteltu hyödyntämään sellaisia nimikkeitä kuten Mario Kart, Disney Speedstorm, Team Sonic Racing ja Crash Team Racing, ja nämä ovat aina loistaneet kokonaisuuksina.
Warhammer 40,000: Speed Freeks on ollut kehitteillä jo jonkin aikaa, mutta se on vihdoin valmis annettavaksi fanien käsiin. Karting-kilpa-autopeli lanseerataan Early Access -projektina ensi kuussa, tarkalleen 6. elokuuta, mikä tarkoittaa, että PC-pelaajat (Steamin kautta) pääsevät radalle keräämään voittoja vauhdin huumaan hurahtaneille Orkseille.
Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä, ja meille kerrotaan, että Early Access -vaihe on vain väliaikainen, koska suunnitelmana on julkaista täysversio myöhemmin tänä vuonna, kun kausi 1 saapuu. Tarkkaa päivämäärää tälle ei ole vielä vahvistettu.