Skip to main content
Uutiset

Warhorsen uudet tavaramerkit saattavat viitata verkkopeliin, mutta se ei tarkoita, että uusi Kingdom Come -peli olisi moninpeli

Älä odota, että Warhorse hyppäisi live-palvelupelien kelkkaan vuosia sen jälkeen, kun kaikki muut ovat jo hypänneet siitä pois.
Alex Hopley Editor UK Päivitetty 11 elokuun 2026

Se on saattanut herättää innostusta tai huolta, mutta joka tapauksessa ajatus siitä, että Kingdom Come: Deliverance -pelin kehittäjä Warhorse Studios työskentelisi moninpelin parissa, olisi varmasti jotain uutta studiolle. Kahden uskomattoman syvällisen ja rikkaan yksinpelikokemuksen luomisen jälkeen on ehkä aika laajentaa toimintaansa.

PC Gamer sai vihiä Warhorsen EU:ssa ja Yhdysvalloissa jättämästä uudesta tavaramerkkihakemuksesta. Ne tavaramerkin kohdat, jotka ovat herättäneet kaikki nämä moninpelispekulaatiot, viittaavat IC 041 -hakemukseen, joka EU:ssa koskee ”interaktiivista verkkoviihdettä” ja ”globaalin viestintäverkon kautta tarjottavia elektronisia pelipalveluita”. Yhdysvaltain hakemus on sanamuodoltaan samanlainen, ja siinä viitataan ”verkossa pelattaviin tietokonepeleihin, joissa on virtuaaliympäristöjä, joissa käyttäjät voivat olla vuorovaikutuksessa viihdetarkoituksessa”.

Vaikka tämä kaikki saattaakin kuulostaa siltä, että seuraava Kingdom Come -peli olisi moninpelipeli, videopelien immateriaalioikeuslakimies Kirk Sigmon sanoo, että Warhorse vain varmistaa kaikki mahdollisuudet. ”Osana tavanomaista varovaisuuttamme immateriaalioikeusjuristit pyrkivät yleensä varmistamaan, että rekisteröimme tavaramerkit riittävään määrään luokkia, jotta ne kattavat laajan kirjon siitä, miten yritys saattaa käyttää merkkiä, sekä ottaen huomioon, että tiettyjä termejä voidaan tulkita laajasti. Toisaalta löytyy runsaasti esimerkkejä ei-moninpeleistä, jotka on rekisteröity luokkaan IC 041," hän sanoi viitaten Clair Obsur: Expedition 33 -peliin, joka oli luokiteltu IC 041:een ilman, että siinä olisi ollut mitään moninpelielementtejä.

”Yksi suurimmista syistä, miksi immateriaalioikeusjuristit saattavat rekisteröidä yksinpelattavan pelin tällä tavalla (esim. viittaamalla pelin olevan ’verkossa’), on se, että termiä ’online-videopeli’ voidaan tulkita melko laajasti – esimerkiksi saatan joutua joskus tulevaisuudessa väittämään, että pelin jakelu Steamin kautta ja/tai peli, johon voi ladata DLC-sisältöä, on tietyssä mielessä ’online’. Lisäksi ei voi koskaan tietää, muuttuuko peli tulevaisuudessa täysin moninpeliksi, joten on hyödyllistä jättää tulkintavaraa. ”Tämän linjan mukaisesti olen itse auttanut rekisteröimään tavaramerkkejä luokkaan IC 041 peleille, joissa ei ollut perinteisiä moninpelikomponentteja”, Sigmon lisäsi.

Joten ehkä ei kannata odottaa, että Warhorse hyppäisi moninpelimaailmaan seuraavassa Kingdom Come -pelissään. Toisaalta, eikö olisi mielenkiintoista nähdä yhteistyöpohjainen roolipeli, jonka tapahtumapaikkana on keskiaikainen Böömi?

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.