Wuchang: Fallen Feathers
Uusi Souls-peli on aivan nurkan takana. Olemme taistelleet tiemme sen läpi ja selvittäneet, onko Wuchang: Fallen Feathers ajan ja rahan arvoinen.
Ensi silmäyksellä Wuchang: Fallen Feathers ei tarjoa paljon sellaista, mikä erottaa nimikkeen joukosta. Soulsborne-pelejä on tehty kyllästymiseen asti viimeisten 15 vuoden aikana, ja seikkailuiden, kuten Wo Long: Fallen Dynastyn ja Black Myth Wukongin, myötä myös kiinalaisen mytologian kortti on pelattu useaan otteeseen, ja puhumme vain viime vuosista. Ylämäkeen työskentely ei kuitenkaan tunnu lannistavan kehittäjä Leenzeetä, ja pelattuani noin 40 tuntia tätä haastavaa toimintahelmi-peliä ymmärrän, miksi he ovat pysyneet uskollisina alkuperäiselle suunnitelmalleen, sillä tämä on vaikuttavaa. Koska pelissä on paljon tutkittavaa sisältöä ja se on alennettuun hintaan, sitä on helppo suositella kaikille lajityypin ystäville.
Pelin Fallen Feathers tapahtumapaikkana on vaihtoehtoinen muinainen Kiina, ja massiivisten imperiumien ja pitkäikäisten dynastioiden taustalla seuraamme päähenkilöämme Bai Wuchangia. Tämä taitava merirosvosoturi kärsii, hieman kliseisesti on sanottava, muistinmenetyksestä, ja häntä vaivaa myös jokin nimeltä "The Feathering". Tämä ruttoa muistuttava sairaus saa höyhenet kasvamaan hitaasti ulos ihosta samalla, kun se tekee sairastuneen vähitellen hulluksi. Ilman hoitoa sairastunut muuttuu lopulta verenhimoiseksi hirviöksi. Koska parannuskeinoa ei tunneta, diagnoosi on enemmän tai vähemmän kuolemantuomio jokaiselle sairastuneelle. Aika on siis ratkaisevan tärkeää unohtavaiselle päähenkilöllemme, ja pelaajan tehtävänä on ratkaista tämän erikoisen taudin mysteeri ja löytää parannuskeino, ennen kuin Wuchang on menetetty.
Tarina itsessään ei ole palkinnonarvoinen, mutta toisin kuin FromSoftwaren kryptisissä tarinoissa, tällä kertaa saamme avoimemman kerronnan, jossa selkeät siveltimenvedot maalaavat suuntaviivoja ja valaisevat hahmojen erilaisia motiiveja. Toki mukana on edelleen paljon hienovaraisia arvoituksia ja kaksiteräisiä pohjavivahteita, jotka voivat johtaa tyydyttäviin paljastuksiin, mutta älä odota samanlaista monimutkaista tarinaa kuin esimerkiksi Elden Ringissä niin hyvässä kuin pahassa.
Pelattavuudeltaan se kuitenkin lainaa paljon enemmän Miyazakilta ja hänen suunnattoman suositulta Dark Souls -sarjalta. Ilmeisten kulmakivien lisäksi, joita voi nykyään odottaa niin sanotulta Souls -seikkailulta, on lähinnä ympäristön suunnittelussa kopioitu parhaat elementit genren kantaisältä. Samantyyppisiä nerokkaita ja toisiinsa kytkettyjä karttoja, joita löytyy myös Dark Souls 3:sta ja Bloodbornesta, on täällä tutkittavana. Toisinaan tuntuu todella siltä, että on palannut takaisin Yarnham tai Lothric-peleihin, vaikkakin eri estetiikalla. Jotkut voivat varmasti pitää tätä kritiikkinä, mutta koska edellä mainitut seikkailut ovat parhaita pelikokemuksia, joita olen koskaan saanut, se on enemmänkin aitoa kiitosta Wuchang: Fallen Feathersille kuin minkäänlaista jyrkkää kritiikkiä siitä, että sitä halutaan jäljitellä.
Kaikkea ei kuitenkaan ole kopioitu FromSoftwaren eri mestariteoksista, vaan Leenzee onnistuu myös lisäämään paljon omia mielenkiintoisia ainesosia, jotka maustavat perusreseptin. Esimerkiksi taistelut ovat yksi sellainen asia, jossa kannustetaan pelaamaan hyvin, jotta pärjäisi paremmin. Kun ajoittaa, milloin väistää tulevia hyökkäyksiä tai torjuu heiluvaa miekkaa, palkitaan "Skyborn Mightilla". Tämä on The Featheringin sivuvaikutus. Kun keräät tarpeeksi pisteitä, voit päästää valloilleen erilaisia erikoishyökkäyksiä tai käyttää taikaloitsuja, jotka voivat auttaa sinua vaativimmissakin taisteluissa. Pelissä ei ole klassista "manamittaria", jota voit täyttää erilaisilla terveysjuomilla, kuten klassisissa roolipeleissä, vaan vain altistumalla vaaroille ja pelaamalla hienovaraisesti voit käyttää pelin kehittyneempiä liikkeitä. Aluksi voi olla epätavallista, että esimerkiksi taikuuden käyttäjä hakee aktiivisesti riskejä sen sijaan, että heittäisi loitsuja turvalliselta etäisyydeltä, mutta pidän kovasti siitä, että joutuu uhraamaan oman turvallisuutensa tullakseen tilapäisesti vahvemmaksi.
Toinen mielenkiintoinen järjestelmä tulee jostain, jota kutsutaan yksinkertaisesti "Madnessiksi". Aina kun kuolet, sisäinen myllerrys kasvaa, ja kun mittari saavuttaa rajan, sinun on kohdattava demonisi oman hahmosi peilikuvan muodossa. Kaikkien rahojen menettäminen ja sen jälkeen joutuminen painimaan nopean ja tappavan version itsestään kanssa saadaksesi rikkautesi takaisin on hermoja raastava kokemus. Jos pidit peliä aiemmin vaikeana, se ei muutu yhtään helpommaksi, kun joudut kohtaamaan oman murhanhimoisen hulluutesi. Tässä Madnessissä on kuitenkin etunsa. Mitä enemmän annat itsesi antautua sille, sitä vahvemmaksi tulet omissa hyökkäyksissäsi. Toki otat samalla enemmän vahinkoa, mutta jos luotat näppäryyteesi ja kykysi ajoittaa napinpainalluksesi, voit käyttää tätä systeemiä saadaksesi yliotteen. Voit myös vaihtaa Wuchangin mielenrauhan useisiin houkutteleviin esineisiin, ja joskus sinun on punnittava kovemman haasteen ottamisen hyötyjä taskujesi täyttämistä tai omien taistelukykyjesi lisäämistä vastaan.
Wuchang: Fallen Feathers on haastava peli, mutta se ei rankaise pelaajia tarpeettomasti. Toki siellä täällä on muutamia ansoja, joissa on klassiseen FromSoftwaren tapaan pakko purra luodista tai joissa turhautuminen melkein voittaa pelaamisen ilon. Onneksi tämä kuitenkin kompensoidaan antamalla pelaajien olla hyvin joustavia siinä, miten he haluavat rakentaa hahmonsa. Joka kerta kun saa tason, voi lisätä pisteen kehityspuuhun. Puussa on olemassa erityisiä haaroja, jotka perustuvat siihen, minkä tyyppistä asetta haluaa käyttää. Jos esimerkiksi käytät useimmiten luotettavaa taistelukirvestäsi, sinun kannattaa lisätä mahdollisimman paljon pisteitä sen kehityspuuhun, sillä nämä ominaisuudet lisäävät vahinkoa. Jos kuitenkin kohtaat vihollisen, joka vaatii erilaista lähestymistapaa, tai haluat vain tutkia erilaista pelityyliä, voit tehdä sen ilman rangaistuksia ja ilman erityisiä esineitä. Olen itse siirtynyt saman pelisession aikana joustavista samuraimiekoista voimakkaisiin taistelukirveisiin, ja heti kun kohtaat vihollisen, jonka koet liian voimakkaaksi, on mukavaa, että voit kokeilla ilman, että sinun tarvitsee jauhaa tuntikausia saadaksesi kokemuspisteitä.
Souls -peli ei olisi täydellinen ilman haastavia pomoja. Vaikka joitakin pelin aiempia luomuksia ei voi luokitella mestariteoksiksi, seikkailun loppupuolella on pari taistelua, jotka kuuluvat lajityypin ehdottomiin parhaisiin. Yksi esimerkki tästä oli taistelu sodan runtelemaa kuningatarta vastaan. Hän osaa käyttää taikuutta ja käyttää jalkojaan kuin kovaa potkiva täysiverinen hevonen. Tämä taistelutaitojen yhdistelmä tarkoittaa sitä, että pelaajan on pidettävä etäisyyttä suurimman osan ajasta. Eikä naispuolisella hallitsijalla ei ollut kiire, vaan hän liikkui hitaasti ja majesteettisesti kohti pelaajan hahmoa. Taistelu muistuttaa amerikkalaista jalkapallopeliä. Kuvittele muutama nopea sekunti intensiivistä toimintaa, jota seuraa aikameri, jossa jännittävä asemataistelu pelataan hidastettuna. Taistelu on täynnä ilmaa ja negatiivista tilaa, mutta se jättää sinut haastetuksi ja tyytyväiseksi, kun selviydyit voittajana.
Ensisilmäyksellä, kuten jo mainittiin, Wuchang: Fallen Feathers ei tarjoa paljoa, mikä erottaisi pelin joukosta. Se on jälleen yksi Soulsborne-seikkailu, joka seuraa FromSoftwaren ja lukemattomien seuraajien lähes kahden vuosikymmenen ajan viitoittamaa tietä. Kiinalaista mytologiaa ja estetiikkaa on käytetty aiemminkin muissa seikkailuissa, ja nyt uutuudenviehätys on jo jossain määrin haihtunut. Leenzee saavuttaa kuitenkin juuri pelin aidossa luonteessa, jossa ohjaus on käsissäsi ja löytämisen ilo keskiössä. Se, missä monet muut Dark Souls jäljittelijät epäonnistuvat. Se onnistuu luomaan samantyyppistä peli-iloa, jota Miyazaki ja hänen FromSoftware-tiiminsä ovat vaiheittain kehittäneet. Vaikka hienovaraisuus ja syvään juurtunut mestaruus eivät olekaan samassa määrin läsnä, riittää se siihen, että haluaa pelata lisää ja sitten taas vähän lisää.












