Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset

Xbox-pomo Asha Sharman mukaan alustalla "täytyy olla yksinoikeussisältöä"

Asha Sharma on aiemmin vihjannut, että Xbox saattaa perääntyä päätöksestään julkaista kaikki pelinsä useilla alustoilla, mutta nyt hän puhuu asiasta suoremmin kuin koskaan aiemmin.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Torstai-iltana vielä suhteellisen tuore Xbox-päällikkö Asha Sharma esiintyi Bloomberg Tech -lehden livestriimissä, jossa hän käytti tilaisuutta hyväkseen ja puhui Xboxista ja tulevaisuudesta. Hän kommentoi muun muassa sitä, että hänen ensimmäiset sata päiväänsä Xbox-pomona olivat olleet brändille onnistunut lentävä lähtö, jonka seurauksena Xboxin mittarit ovat jälleen kääntyneet pohjoiseen.

Kuulostaa kuitenkin siltä, että asiat saattavat hieman hidastua jatkossa, ja tässä hänen sanomansa, jossa hän vihjaili, että liiketoimintapuolta on seuraavaksi uudistettava (transkriboitu Reseteran toimesta) :

"Ensimmäiset sata päivää ovat varmasti jännittävyydeltään vertaansa vailla, mutta seuraavat sata päivää: olemme tehneet niin paljon Xboxin elvyttämiseksi: Olemme toimittaneet viimeisten 100 päivän aikana enemmän kuin viimeisen vuoden aikana, ja olemme pystyneet palauttamaan Game Passin 8 kuukauden laskun jälkeen. Se on nyt palannut kasvuun ja laajenee. Mikä tärkeintä, olemme alkaneet palata lähemmäs pelaajiamme ja yhteisöämme.

Mielestäni meidän on seuraavien 100 päivän aikana nollattava liiketoiminta. Meidän on tarkasteltava, miten investoimme, miten priorisoimme, muutettava toimintatapojamme, jotta voimme palata kasvuun, jotta voimme olla siellä, missä maailma pelaa."

Yksinoikeuksien aihe nousi myös esille, kun haastattelija mainitsi Netflixin rinnastuksena Game Passille, palvelulle, josta ei olisi koskaan tullut niin suurta kuin se on ilman omaa sisältöä. Sharma vastasi tavalla, joka viittaa lähes yksiselitteisesti siihen, että Xbox alkaa jälleen tarjota yksinoikeuksia :

"Mielestäni se on vaikea aihe. Olemme maailman toiseksi suurin julkaisija, ja ollaksesi suuri julkaisija sinun on saatava pelisi suuren yleisön ulottuville. Samaan aikaan meistä on tulossa yhä enemmän pelialusta.

Ollakseen alusta, sinulla on oltava yksinoikeudella tuotettua sisältöä ja palveluja. Siksi tarkastelemme sitä hyvin tarkasti. Mielestäni meidän on oltava hyvin harkittuja jokaisen nimikkeen kohdalla siitä, miten haluamme ajatella sitä, ja otettava oppia alan vastaavista tapauksista, ja sitä me teemme."

Microsoft on jo tehnyt selväksi, että sunnuntain Xbox Games Showcase -tapahtumassa ei puhuta yksinoikeuksista, mutta lausunto, että alustalla "täytyy olla yksinoikeussisältöä" viittaa silti siihen, että Phil Spencerin strategia saattaa olla matkalla roskakoriin.

Xbox-pomo Asha Sharman mukaan alustalla "täytyy olla yksinoikeussisältöä"
Miten sinä luet Asha Sharman lausunnon?


Ladataan seuraavaa sisältöä