Xboxin kerrotaan käyttäneen Minecraft in tuottoja muiden pelihankkeidensa rahoittamiseen
Samalla Xbox menetti pelkästään vuonna 2024 300 miljoonaa dollaria tuodessaan Call of Duty in Game Passiin.
Viime aikoina on liikkunut paljon raportteja ja huhuja siitä, kuinka Xboxia on vuosien varrella hoidettu melko huonosti, mikä on johtanut massiiviseen "uudelleenkäynnistykseen" ja irtisanomisaaltoon. Vaikka tiedämme, että jotkut studiot ovat saamassa takaisin itsenäisyytensä ja toiset myydään, tiedämme myös, että nämä irtisanomiset ovat tuhonneet joitakin ikonisia kehittäjiä, kun taas toiset ovat vaarassa, mutta saatetaan vielä myydä takaisin perustajalleen.
Nyt on julkaistu Bloombergin raportti, joka tarjoaa syvällisen katsauksen Xboxin viimeaikaisiin vaikeuksiin, ja laajemmassa artikkelissa esitetään muutamia erittäin silmiinpistäviä väitteitä. Ensinnäkin siinä todetaan suoraan, että Microsoftin Minecraft:sta ja Mojangista saamat voitot käytettiin suoraan ”muun pelivalikoiman rahoittamiseen”, mistä Xboxin uusi toimitusjohtaja Asha Sharma ei selvästikään ollut kovin iloinen, kun otetaan huomioon, että Mojang raportoi nyt suoraan hänelle yhdessä Kingin kanssa – mobiilikehittäjän, jolla on Mojangin ohella ”eniten aktiivisia pelaajia” Xbox-perheessä.
Raportissa todetaan myös, että päätös lisätä Call of Duty Game Passiin johti siihen, että Xbox menetti vuonna 2024 noin 300 miljoonaa dollaria pelkästään sarjan myynnin menetyksistä Xbox-konsoleilla ja PC:llä, kun taas PlayStationin Call of Duty: Black Ops 6 -myynti oli 82 % pelin kokonaismyynnistä.
Tarpeetonta sanoa, että ”huonosti hoidettu” on ehkä hieman lievä ilmaisu, kun puhutaan Xboxista viime vuosina...








