Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

Yhdysvallat nimeää Maduron terroristiksi, mikä avaa oven sotilaallisille toimille

Washington leimaa Maduron kartellin ulkomaiseksi terroristijärjestöksi.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Yhdysvaltain ulkoministeriö on virallisesti nimittänyt Maduron kartellin, joka on Washingtonin Venezuelan armeijaan ja hallitukseen yhdistämä järjestö, ulkomaiseksi terroristijärjestöksi (FTO).

Yhdysvaltojen mukaan kartellia johtaa Maduro ja se harjoittaa toimintaa, joka uhkaa Yhdysvaltain kansalaisia ja kansallista turvallisuutta, mukaan lukien huumekauppa Yhdysvaltoihin ja Eurooppaan.

SDGT:stä FTO:ksi

Nimitys on jatkoa Yhdysvaltojen Varainministeriön heinäkuussa 2025 tekemälle aiemmalle toimenpiteelle, jossa kartelli luokiteltiin erityisesti nimetyiksi maailmanlaajuisiksi terroristijärjestöiksi (SDGT).

Asiantuntijoiden mukaan FTO-nimitys laajentaa Trumpin hallinnon vaihtoehtoja pakotteista mahdollisiin sotilaallisiin toimenpiteisiin, ja vaikka nimitys itsessään ei oikeuta sotilaallisiin toimiin, se asettaa oikeusperustan interventiolle Venezuelan alueella.

Ilmoitus osuu samaan aikaan, kun Yhdysvallat lisää sotilaallista läsnäoloaan Karibian eteläosassa, jonka tarkoituksena on häiritä huumekauppaa. Washingtonin mukaan viimeaikaiset operaatiot ovat tuhonneet noin kaksikymmentä huumealusta ja johtaneet 83 epäillyn huumekauppiaan kuolemaan.

Yhdysvallat nimeää Maduron terroristiksi, mikä avaa oven sotilaallisille toimille
Nicolás Maduro // Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä