YK on vahvistanut leikkaavansa Bangladeshissa olevien rohingya-pakolaisten ruoka-annoksia 12,50 dollarista vain 6 dollariin kuukaudessa 1. huhtikuuta 2025 alkaen riittämättömien varojen vuoksi ( Reutersin kautta).
Päätöksen, joka vaikuttaa maailman suurimpaan pakolaisasutusalueeseen Cox's Bazarissa, odotetaan pahentavan jo ennestään vaikeaa tilannetta, kun pakolaiset – joista suurin osa pakeni Myanmarin väkivaltaisia puhdistuksia – kamppailevat selviytyäkseen vähennetyllä avustuksella.
Vaikka WFP yritti varmistaa lahjoituksia annosten ylläpitämiseksi, se ei lopulta saavuttanut rahoitustavoitteitaan. Tämän leikkauksen odotetaan aiheuttavan valtavaa rasitusta perheille, jotka elävät jo nyt ahtaissa oloissa ja joilla on rajalliset mahdollisuudet työhön tai koulutukseen.
Aiemmat ruoka-avun leikkaukset ovat jo johtaneet lasten aliravitsemuksen lisääntymiseen, ja uuden vähennyksen myötä leirien asukkaat kohtaavat entistä suuremman haasteen, kun avustustyöntekijät pelkäävät, että asiat voivat muuttua paljon pahemmaksi ilman käännettä.
Vähentynyt apu on seurausta Yhdysvaltojen ulkomaanavun leikkauksista, jotka ovat pitkään olleet merkittävä humanitaarisen avun rahoittaja, jättäen merkittävän aukon pakolaisille saatavilla olevaan tukeen.
Ruoan hintojen noustessa alueella uusi annos riittää hädin tuskin perustarpeisiin, mikä herättää laajaa huolta siitä, että se voi lisätä nälkää, sairauksia ja turvattomuutta leirillä. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten tilanne kehittyy.