Change.org-sivuston anomus on viime päivinä kerännyt runsaasti huomiota. Hieman yli 1000 ihmistä on allekirjoittanut, ja anomus haluaa saattaa Starfieldin Playstation 5 -konsolin yksinoikeudeksi. Toistaiseksi Starfield on tulossa ainoastaan PC:lle ja Xbox Series X:lle (ja S:lle). Asiasta kertoi VG247.
Anomuksessa todetaan muun muassa, että Starfield pyörii paremmin Playstation 5:llä, eikä Xboxin Phil Spencerillä ole mitään oikeutta pitää Starfieldiä poissa Playstation 5:ltä. Anomus saattaa toki olla myös vitsi.
"For over a decade Bethesda games have been released on PlayStation. They perform better on PlayStation, run better, and sell better. Xbox and specially Phil Spencer have NO BUSINESS taking them away."