Web3-kehittäjä Ludus Gaming on ostanut esports-organisaatio LDN UTD:n. Kuten uudessa blogikirjoituksessa paljastettiin, meille kerrotaan, että Ludus on vaatinut enemmistöosuuden esports-tiimistä, jolloin Ludusin Daniel Geestä tulee uusi toimitusjohtaja, kun taas kokoelma muita Ludusin jäseniä toimii tiimin johtotehtävissä.
Yritysoston myötä LDN UTD operoi ja isännöi edelleen erilaisia turnauksia ja tapahtumia, joista monien tarkoituksena on tuoda esiin tulevia tähtiä tai jopa hyödyttää niitä, joihin nuorisoväkivalta on vaikuttanut.
"Ludus Gaming luotiin edistämään inklusiivisuutta pelaamisessa, ja LDN UTD:n eetos sopii täydellisesti tarkoitukseemme", Gee sanoi. "Tutkimme paljon yritysostoja, mukaan lukien muut esports-organisaatiot, mutta työskennellessämme Ollyn ja LDN UTD -tiimin kanssa tiesimme, että tämä sopisi täydellisesti tiimillemme; hyödyntämällä taitojamme pitkäaikaisten kaupallisten kumppanuuksien rakentamisessa ja brändien kasvattamisessa. Emme malta odottaa, että pääsemme aloittamaan muutoksen maailmanlaajuiseksi esports-koulutus- ja kehitysyhteisöksi ja tutkimaan LDN UTD -mallin käyttöönottoa maailmanlaajuisesti."
Muussa tapauksessa, kun tämä uusi joukko jäseniä on tiimin huipulla, LDN UTD pyrkii nyt tutkimaan edelleen sponsorointimahdollisuuksia, tapahtumia, aktivointeja ja paljon muuta, kaikki osana pyrkimystä yhdistää LDN UTD Ludusin laajempiin liiketoimintahankkeisiin.