Äskettäin vuoden 2024 PUBG Mobile Global Championships järjestettiin Lontoon ExCeL-keskuksessa. Siinä oli mukana 16 parasta joukkuetta ympäri maailmaa, jotka pelasivat 18 ottelussa ja laskivat yhteen voittoja, tappoja ja paljon muuta, joten se oli todella parhaiden testi.
94 eliminoinnilla ja kolmella voitolla Dplus voitti koko turnauksen, mutta Etelä-Korean organisaatio voitti vain yhdellä pisteellä, jättäen Türkiyen Regnum Carya Bra Esportsin kotiin toisen palkinnon.
Koska tällaiset turnaukset voitetaan niin pienillä marginaaleilla, se käynnistää usein pelaajien ja fanien keskustelun siitä, miten PUBG: n ja muiden battle royalesin kaltaisten pelien tulisi hallita joukkuepohjaisia turnauksia. Ei tiedetä, näemmekö muutoksia formaattiin, koska voi olla jännittävää nähdä 1 pisteen voittoja, vaikka se onkin varmasti turhauttavaa toiseksi tulleille.