Esports World Cup 2026: G2 Esports avaa pistetilinsä voittamalla Call of Duty: Warzone in Resurgence Series -mestaruuden
Järjestö on aloittanut kampanjansa laajemmassa Club Championship -sarjassa.
Pariisin Esports World Cup -tapahtumaan on suunniteltu muutama Call of Duty -tapahtuma, joista ensimmäisenä päättyi Call of Duty: Warzone -turnaus. Battle royale -peli oli esillä suuressa festivaalissa, jossa järjestettiin Warzone Resurgence Series 2026 Championship. Tapahtumassa 32 maailman parasta joukkuetta otti mittaa toisistaan 1 miljoonan dollarin palkintopotista, ja voittajaksi nousi joukkue, jolle tämä oli ensimmäinen voitto tässä EWC-turnauksessa.
G2 Esports on vihdoin päässyt palkintopallille, sillä se nousi Warzone Resurgence Series Championshipin kärkeen ja sijoittui lopulta finaalissa kilpailijoiden edelle 210,4 pisteellä, mikä riitti selvään voittoon T1, JD Gaming, Twisted Minds ja Gentle Mates edestä, joista kukin keräsi 176–182 pistettä.
Tämän tuloksen ansiosta G2 Esports palaa kotiin 250 000 dollarin voittosumman kanssa, mutta myös 1 000 klubimestaruuspistettä, jotka ovat kaikki sen tähän mennessä keräämät pisteet. Näin ollen sen kokonaispistemäärä on 1 000, ja se on sijoittunut sarjataulukossa jaetulle 11. sijalle.







