Skip to main content
Esports

Esports World Cup 2026: Magnus Carlsen ja Hikaru Nakamura neljän ensimmäisen joukossa, jotka ovat varmistaneet paikkansa shakkipudotuspeleissä

Neljä muuta pelaajaa selviää myöhemmin tänään.
Ben Lyons Senior Editor 13 elokuun 2026

Esports World Cupin shakkiturnauksen alkusarjan ottelut ovat jo puolivälissä, ja kahdeksasta pudotuspelipaikasta neljä on jo täytetty. Tällä hetkellä sekä A- että B-lohkien ylähaarat ovat päättyneet, ja neljä pelaajaa on varmistanut paikkansa pudotuspeleissä, kun taas loput taistelevat välttääkseen putoamisen.

Neljä pelaajaa, jotka ovat varmistaneet paikkansa pudotuspeleissä jo varhaisessa vaiheessa, ovat Nodirbek Abdusattorov, Alireza Firouzja, Hikaru Nakamura ja Magnus Carlsen. Muut pelaajat ovat kaikki alemmassa lohkossa ja taistelevat pudotuksen välttämiseksi samalla kun pyrkivät pääsemään neljän parhaan joukkoon.

Tänään, 13. elokuuta, on ohjelmassa kahdeksan ottelua. Alla on otteluohjelma sekä lisätieto siitä, että kunkin välierän voittaja etenee pudotuspeleihin.

A-lohkokisan alemman lohkon puolivälierät:

  • Wei Yi vs. Nihal Sarin klo 12.00 BST/13.00 CEST
  • Benjamin Bok vs. Pranesh M klo 12.00 BST/13.00 CEST

A-lohkokisan alemman lohkon välierät:

  • Jan-Krzysztof Duda vs. Yi/Sarin-ottelun voittaja klo 14.20 BST/15.20 CEST
  • Arjun Erigaisi vs. Bok/M-ottelun voittaja klo 15.30 BST/16.30 CEST

B-lohkokilpailun alaryhmän puolivälierät:

  • Ian Nepomniachtchi vs. Andrey Esipenko klo 13.10 BST/14.10 CEST
  • Sina Movahed vs. Alexey Sarana klo 13.10 BST/14.10 CEST

B-lohkokilpailun alemman lohkon välierät:

  • Denis Lazavik vs. Nepomniachtchi/Esipenko-ottelun voittaja klo 16.40 BST/17.40 CEST
  • Hans Moke Niemann vastaan Movahed–Sarana-ottelun voittaja klo 17.50 BST/18.50 CEST
Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 036 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.