Skip to main content
Gamereactor Esports League of Legends
Esports

Mellakka ei lisää ikävaatimusta kilpailla LEC: ssä

Edelliset tiedot liittyivät artikkelin vanhaan versioon.
Ben Lyons Senior Editor 13 tammikuun 2023

LEC: ssä on ollut viime aikoina hieman myrskyä, koska Riot Gamesin uskottiin nostaneen ikävaatimusta kilpailla European League of Legends -skenessä. Tämä tuli kehittäjän blogikirjoituksessa, mikä sai sen näyttämään entistä laillisemmalta ja todellisemmalta, mutta LoL EMEA esportsin johtaja Maximilian Peter Schmidt on nyt vahvistanut, että näin ei tule olemaan... ainakin vuonna 2023.

Kuten Twitterissä todettiin, Schmidt toteaa: "Hei kaikki, Zilean julkaisi valitettavasti vanhan version tästä artikkelista. Kauden 2023 ikävaatimus pysyy 17 vuotta. Pyrimme päivittämään artikkelin. Pahoittelut onnettomuudesta!"

https://twitter.com/RiotMAXtheX/status/1613622962518691855

Tämä ei tarkoita, että LEC ei nostaisi vähimmäisikävaatimustaan tulevaisuudessa, mutta kuten Schmidtin jatkotwiitti lisää: "Olemme arvioineet mahdollisuutta nostaa ikävaatimusta, koska meillä ei ollut viime aikoina alaikäisiä pelaajia, se avaa mahdolliset tulevat sponsoroinnit ja uskomme vahvasti ERL: iin ja EM: ään ekosysteemimme perustana, mutta ovat päättäneet sitä vastaan toistaiseksi."

https://twitter.com/RiotMAXtheX/status/1613623296880218117

Luuletko, että vaaditun iän nostaminen on hyödyllistä LEC: lle vai ei?

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 040 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.