Kun otetaan huomioon, että FromSoftware ei näytä olevan kovinkaan kiinnostunut laajentamaan Dark Souls -sarjaa uudella videopelillä lähiaikoina, kaikki, jotka haluavat tutustua tähän maailmaan lisää, joutuvat etsimään muualta. Onneksi Titan Comics saattaa olla ratkaisu.
On julkistettu uusi sarja nimeltä Dark Souls: Mother of Mourning, joka on synkkä tarina, joka pyrkii rakentamaan kuuluisan toimintaroolipelisarjan tarinaa. Tämän sarjan synopsis selittää:
"Mourningin ritareille toivo on ohimenevä tunne. Mutta ritarikunta on valmis panostamaan kaiken viimeiseen mahdollisuuteensa pelastua.
"Etsimään sankaria, joka sytyttäisi liekin uudelleen, nämä ritarit kääntyvät Lillien äidin puoleen, sieluttoman muumioituneen pyhimyksen, jonka kyvystä palauttaa tasapaino maailmaan on legendoja.
"Ritarit uskovat, että hänen kadonnut sielunsa herättää hänet henkiin ja tuo heille heidän kaipaamansa mestarin, joka johdattaa heidät lohdutukseen. Mutta hulluus leijuu jokaisen ritarin mielessä, ja tämä kauan odotettu päämäärä ei ehkä olekaan sitä, miltä se kerran näytti..."
Sarjan ensimmäinen numero ilmestyy jo 3. joulukuuta, ja sen voi hankkia esimerkiksi Forbidden Planetin kaltaisilta jälleenmyyjiltä. Sen on kirjoittanut George Mann ja kuvittanut Maan House.