Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

13. marraskuuta: Ranska juhlii Pariisin vuoden 2015 iskujen 10-vuosipäivää.

Islamilaisen valtion taistelijoiden koordinoiduissa iskuissa kuoli 130 ihmistä ja yli 400 loukkaantui Ranskan pääkaupungissa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Torstai. 13. marraskuuta 2025. Tänä päivänä Ranska muistaa Pariisissa 13. marraskuuta 2015 tehtyjen terrori-iskujen 10-vuosipäivää kunnioittaen maan nykyhistorian tappavimpien iskujen uhreja.

Islamilainen valtio -ryhmän jäsenten toteuttamat koordinoidut iskut kohdistuivat useisiin kohteisiin eri puolilla Ranskan pääkaupunkia, kuten Bataclan-konserttisaliin, kahviloihin ja Stade de Franceen. Yhteensä 130 ihmistä kuoli ja yli 400 loukkaantui.

Ranska muistaa lähihistoriansa synkintä yötä

Muistotilaisuudet järjestetään eri puolilla Pariisia, ja niihin odotetaan osallistuvan eloonjääneitä, uhrien perheitä ja hallituksen virkamiehiä. Hyökkäykset leimasivat syvästi Ranskan kollektiivisen muistin ja muokkasivat uudelleen sen lähestymistapaa kansalliseen turvallisuuteen ja terrorismin torjuntaan.

Liittyy aiheisiin:

Maailman uutisetRanska


Ladataan seuraavaa sisältöä