Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Saksa, Ranska ja Iso-Britannia tarjoavat uusia neuvotteluja Iranin kanssa kiristyvien jännitteiden keskellä

Euroopan maat ehdottavat välittömiä neuvotteluja Iranin ydinohjelmasta alueellisen konfliktin hillitsemiseksi.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 15 kesäkuun 2025

Berliini, Saksa, 4. kesäkuuta 2025. Saksan uusi ulkoministeri Johann Martin Wadephul vastaa liittopäivien kansanedustajien kysymyksiin

Viimeisimmät uutiset Israelista ja Iranista. Saksa on yhdessä Ranskan ja Ison-Britannian kanssa ilmaissut valmiutensa aloittaa nopeat diplomaattiset neuvottelut Iranin kanssa Iranin ja Israelin välisen kasvavan kriisin lieventämiseksi, Saksan ulkoministeri sanoi.

Saatat olla kiinnostunut:

"Toivon, että se on edelleen mahdollista", Johann Wadephul sanoi Saksan yleisradioyhtiö ARD:lle myöhään lauantaina. "Saksa yhdessä Ranskan ja Britannian kanssa ovat valmiita. Tarjoamme Iranille välittömiä neuvotteluja ydinohjelmasta, toivon, että (tarjous) hyväksytään."

Saksan ulkoministeri korosti alueellisen uhan hillitsemisen kiireellisyyttä ja kehotti Irania palaamaan neuvottelupöytään aiempien menetettyjen tilaisuuksien jälkeen. Viranomaiset toivovat, että tämä uudistettu tarjous voisi vakauttaa laajempia jännitteitä Lähi-idässä ja lievittää huolta kaikkialla Euroopassa.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.